Meredeken erősödött a forint
Ahogy az elmúlt napokban már megszoktuk, úgy ma is régiós mozgások húzták magukkal a forintot is. Ezúttal különösen a cseh korona és a román lej erősödött, de általánosan ez a trend jellemezte szinte az összes feltörekvő piacot - mondta lapunknak Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője. Hozzátette: a fejlemények mögött részben profitrealizálás állhat, hiszen az elmúlt napokban sokat gyengültek a régiós devizák. Ráadásul az MNB bejelentése, amely szerint hat hónapos lejáratú eurolikviditást nyújt a honi hitelintézeteknek is, segítette a magyar devizát.
A jegybank feltételezett intervenciójával kapcsolatban megjegyezte, hogy a külföldi mozgások döntik el, merre tovább, ahogy korábban, úgy most is azon a véleményen van: a fejleményeknek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aligha tud irányt szabni, mert egyszerűen nincsenek meg a megfelelő eszközei. Hozzátette, hogy ha a régió gyengülése véget ért, akkor az szerencse, ám bőven belefér, hogy további gyengülést hozó napok jönnek. Technikai elemzések számításai szerint azonban még nagyon korai lenne bármilyen fordulópontról beszélni. Amíg a forint/euró kurzus nem csökken tartósan a 291-es szint alá, addig bizony továbbra is csak gyengülő trendről lehet beszélni. Ezzel kapcsolatosan Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere egy konferencián elmondta: az idén akár az év egészében 300 körüli, vagy a feletti forint/euró árfolyamra kell felkészülni, a forint erősítésére a jegybanknak pedig nincs, vagy alig van eszköze - fejtette ki, miután a forint gyengülése a régiós trendbe illeszkedik. A kelet-közép-európai devizák reál-leértékelődése segítheti ugyan ezen országok versenyképességének növekedését, de vélhetően további külső segítségre van szükségük - az IMF-től vagy más szervezettől - ahhoz, hogy gazdaságaik megerősödjenek.
Euróhoz juttatja a bankokat az MNB
A Magyar Nemzeti Bank márciustól új, eurólikviditást nyújtó, hat hónapos futamidejű euró/forint swaptendert vezet be ötmilliárd eurós kerettel. (Az ügylet lényege az, hogy a bankok forintjáért az MNB euróforrást ad.) A hetente meghirdetett kiíráson azok a belföldi hitelintézetek vehetnek részt, amelyek elfogadják a jegybank feltételeit. Ezek között szerepel, hogy a bankok vállalják: a belföldi vállalati hitelállományukat 2009 folyamán legalább a 2008. év végi szinten tartják, továbbá nem vonnak ki forrást az országból. A lépéssel a jegybank célja az, hogy a magyar pénzpiacon a szűkös likviditásból származó bizonytalanságok csökkenjenek, és nőjön a vállalati hitelezés. Az MNB a likviditás bővítésére február 20-tól bővíti a bankoknak történő hitelnyújtáskor elfogadható fedezeteinek körét. A jegybank ettől az időponttól kezdődően elfogadja a hazai önkormányzatok kötvényeit.