Banánárérlelő az árfolyam

A gyenge forint megdrágította a déligyümölcsöt, miközben jót tett az állattartóknak. A vágóhidak ismét keresik a hazai húst, miután a holland és lengyel disznó elvérzett az árversenyben.

A gyenge forint miatt mindenképpen csökken a nagy élelmiszermultik importkészsége, de hogy mennyire, ezt még nem lehet felbecsülni - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Megtudtuk azt is, hogy a drágább behozatal a fogyasztói árakban - néhány termék kivételével - csak akkor jelentkezik, ha tartósan kibillen az árfolyam. Ilyen kivétel például a déligyümölcs. A gyengülő forint miatt a narancs, banán ára máris emelkedett, de az is előfordul, hogy néhány kereskedő napi akcióban most már nem az olcsó tej, sajt importárukkal csalogatja be a vevőket, hanem akciós déligyümölccsel.

Banánár a 60-as évekből a Blaha Lujza téri az "éjjelnappaliban"
Banánár a 60-as évekből a Blaha Lujza téri az "éjjelnappaliban"

Bár a hazai tejtermelők versenyképessége az euró drágulásával javult, még túl rövid idő telt el ahhoz, hogy magyar élelmiszerekkel váltsák az importot. Vámos elmondta, hogy éppen a napokban vizsgálták meg a szlovák UHT árképzését. Kiderült, hogy nemcsak odahaza, de nálunk is a szlovák tej az olcsóbb. A termelési költségek alacsonyabbak, az állami elvonás csekélyebb, emiatt olcsóbb az UHT tej. Úgy véli, hogy ez az árelőny még 300 forintos eurónál is megmarad.

A forint gyengülése miatt dráguló import miatt a költségek egy az egyben történő áthárítására nem lehet számítani. Az áruházláncok általában árfolyam-garanciával kötnek hosszú távú üzleteket. De az ilyen, előre nem tervezhető eseménykor nyújtanak védelmet a nagy beszerzőtársaságok, amelyek akár az unión belüli, akár a harmadik országokból származó termékek esetén az áru nagy tömegben történő mozgatásával csillapítani tudják az ilyen kilengéseket.

A sertéstartóknak most kapóra jött a forint gyengülése, mert ahogy Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke elmondta, ha nem fékezné az importot a drága euró, akkor kilónként legalább 30 forinttal kevesebbet fizetnének a vágóhidak a hazai sertésekért. A tapasztalatok szerint a karácsonyi dínom-dánom után visszaesik a kereslet a húsok iránt. Általában ilyenkor, a fagyos hajnalokon rendezik a házi disznóöléseket is, ez rendszerint a profi sertéstartóknál áreséssel jár. Az idén úgy számoltak, hogy a legjobb minőségű sertések kilónkénti ára az év végi 400 forintos magasságból 320 forint alá is eshet. A gyenge forint azonban lefékezte az áresést, és ennél 10-15 forinttal magasabb árak jellemzik most a piacot. Sákán szerint az állattartók azt is a forint gyengülésének köszönhetik, hogy a vágóhidak most különösebb vita nélkül átveszik az állataikat. Az ügy hátterében egyébként az áll, hogy a holland sertés most hirtelen kissé drága lett a feldolgozóknak, ezért inkább az olcsóbb magyart keresik. Hosszabb távon azonban kiegyenlítődnek az erőviszonyok, ugyanis a külföldről származó takarmány és adalékanyag is drágul - figyelmeztetett Sákán Antal.

Sertésexport Szerbiába?

Magyar sertéshús vásárlásán gondolkodik a szerb kormány, hogy letörje a magasra szökött hazai árakat - közölte Slobodan Milosavljevic mezőgazdasági miniszter. A fogyasztók érdeke azt diktálja, hogy a 30-40 százalékkal olcsóbb magyar hússal bővítsék a kínálatot, s nyomják lejjebb az árakat. A miniszter szerint ugyanis jelenleg Szerbiában a sertéshús átszámítva 420-510 forintos kilónkénti ára kétszerese a reálisnak. Milosavljevic közölte: folyamatosan tárgyalnak a termelőkkel, s ha látják a szándékot az árcsökkentésre, nem importálnak magyar disznóhúst. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.