Háromszáz alá higgadt a forint
Reggel 304,81-es szinttel még újabb történelmi rekord született, ám ezt követően varázsütésre minden megváltozott. A euró gyorsan gyengült, olyannyira, hogy kora délután már bőven a 294-es szint alatt kötöttek rá üzletet. Bár a lengyel zloty és a cseh korona esetében is hasonlót lehetett tapasztalni, ám az árfolyamjavulás mértéke esetükben meg sem közelítette a forintpiacon tapasztaltakat. Sőt, miközben a forint délelőtt már az erősödés jeleit mutatta, addig a zloty még 1-2 százalékot gyengült. Kereskedői körökben arról kezdtek pusmogni, hogy a Magyar Nemzeti Bank "megjelent a piacon". Az nem derült ki, hogy valóban így történt-e, mert az MNB nem nyilatkozott meg az ügyben. (Az elmúlt években csak egyszer, még Járai Zsigmond elnöksége idején ismerte el utólag a jegybank, hogy beavatkozott a piacon.)
- A reggeli csúcshoz képest délután négyre több mint 10 forintot gyengült az euró a magyar devizával szemben, ami borzasztóan sok. Ez alapján elképzelhető, hogy a jegybank valóban karbantartotta az árfolyamot - jegyezte meg Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő elemzője is óvatosan fogalmazott, ám szintén jegybanki intervencióra gyanakodott. - Azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy viszonylag kedvező a hangulat a világ vezető tőzsdéin. Ez javíthatta a kockázatvállalási hajlandóságot a régiónkban is, és erősíthette a forintot - jegyezte meg Török.
- Szeretném azt hinni, hogy trendforduló tanúi vagyunk, és akkor most beirányozzuk a 280-as szintet, de rövid távon aligha van ember, aki erre nagy pénzben fogadna. Az említettek miatt az is lehetséges, hogy a most tapasztalható erősödés holnapra tovaszáll, és újra 300 fölött lesz a jegyzés - mondja a Raiffeisen Bank elemzője. Bebesy Dániel még ennyire sem derűlátó. - Nem hiszem, hogy most itt volt a vége, és immár erősödésnek indul a forint. Hozzátette: illúzió, ha valaki azt gondolja, hogy intervencióval tartósan kézben lehet tartani az árfolyamot - mondta Bebesy.
- Középtávon kicsit jobban lehet látni, de biztosat itt sem lehet ígérni - állítja Török. Mindenesetre várakozásai szerint márciusra 280-as szintre szelídülhet a forint/euró árfolyam.
Ebben a kérdésben a Generali Alapkezelő kicsit messzebbre tekint, de igencsak széles sávban kalkulálnak, s a bizonytalanságra szintén felhívják a figyelmet. Jelentésükben úgy vélik, hogy versenyképességi szempontból mindenképpen a korábban szinte konszenzusnak tartott 250-es szintnél gyengébb árfolyam lenne kedvező. Látva a jelenlegi árfolyam okozta kockázatokat, azt gondolják, hogy 250 és 300 között lehet az igazság - hangsúlyozták.