Friss tőkére éhes a bankrendszer

A bankrendszer gyors rendbetétele, mielőbbi feltőkésítése nélkül illúzió azt várni, hogy újra beindul a világgazdaság motorja - ebben teljes volt az összhang a politikusok és a bankárok közt a davosi Világgazdasági Fórum tegnapi ülésén.

Jean-Claude Trichet szerint a világválságból való kilábalás komoly akadálya, ha a bankok ülnek a pénzen, ahelyett hogy továbbadnák a gazdasági növekedést serkentő beruházások finanszírozásához. Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke Davosban, a Világgazdasági Fórum éves közgyűlésén ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a hitelezést a bizalomhiány mérgezi, a bankok olyan biztosítékrendszert követelnek meg a kihelyezett pénzük védelmében, amit csak nagyon kevesen tudnak teljesíteni. Ezen változtatni kell - szögezte le.

A bizalmatlanságot jelzi, hogy a Bloomberg európai banki és pénzügyi szolgáltatói indexe (BEBFS) a múlt hónapban 11,6 százalékot gyengült, míg a 12 hónappal ezelőtti állapothoz képest 65,1 százalékos volt a zuhanás.

Az EKB-n nem múlik a hitelezési hajlandóság felpörgetése: a bank október óta tendereken kínál friss forrásokat a kereskedelmi bankoknak. Az eredmény: a refinanszírozási műveletekhez heti átlagban 289 milliárd eurót kölcsönöznek ki, szemben az egy évvel ezelőtti 178 milliárdos átlaggal. Jó hír az is, hogy az euróban mért bankközi kölcsönök kamatlába (Euribor) három hónapra 2,101 százalékra, ötéves mélypontjára esett vissza tegnap az Európai Bankszövetség adatai szerint.

Szintén a bankokat noszogatta előadásában Gordon Brown brit kormányfő, aki szerint ideje, hogy pénzt pumpáljanak a gazdaságba, hitelkihelyezéseikkel serkentsék a növekedést.

Jean-Claude Trichet aktivitásra kéri a bankokat
Jean-Claude Trichet aktivitásra kéri a bankokat

Az amerikai sztárközgazdász, Nouriel Roubini szerint ez nem lesz könnyű. A ma már szinte prófétaként tisztelt New York-i professzor véleménye szerint a neheze még csak most jön. A bankok minden eddigi képzeletet felülmúló leírásokra kényszerülnek, a világgazdaság teljesítménye tovább romlik, s egyre több bankot kell megmenteni, azaz államosítani. Az eddigi ezermilliárd dolláros leírással szemben az elbukott követelések nagysága 3,6 ezermilliárd dollárra fog nőni, vagyis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2,2 ezermilliárd dolláros becslésénél is nagyobb lesz a veszteség.

Az Egyesült Államoknak államosítania kell a gyakorlatilag fizetésképtelen bankjait, bármennyire is vonakodik ettől - jegyezte meg újságírók ellőtt Roubini, elismerve: egyelőre maga sem látja a kilábalás jeleit, de azonnal szól, ha felfedezi a biztató tendenciát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.