Gigaberuházás a válság kellős közepén

Ideális esetben jövőre elkezdődhetnek a Park City munkálatai Újpalota és Rákosszentmihály határán. Az Amerikai Magyar Ház Kft. beruházásának értéke 250 millió euró, de a fejlesztés több ütemben valósul meg - magánbefektetők pénzéből és banki hitelekből.

A Park City az utóbbi évtizedek legnagyobb városfejlesztési programja - állította Richard Field ötletgazda, a beruházó Amerikai Magyar Ház Kft. ügyvezető igazgatója. A Szentmihályi út, Újpalotai lakótelep és a Késmárk utca közötti területen 2800 lakás, számos üzlet és irodapark épül. A koncepció lényege az, hogy az ott lakók mindent megtaláljanak, gyakorlatilag sétatávolságon belül. Az épülő irodaparkba a tervek szerint társaságok kutató-fejlesztő központjait csábítják - erről már tárgyalásokat is folytattak.

A lakásokkal a beruházó a módosabb középosztályt célozza meg, mind a minőségével (a szobák minimum 12 négyzetméteresek lesznek), mind pedig a ma kalkulált 350 ezer forintos négyzetméterárral. Lesz orvosi rendelő, óvoda, iskola, s más közintézmények - amelyeket a tervek szerint magán üzemeltetők tartanak majd fenn. Field szerint ezek jelentik a legnagyobb kockázatot a projektenben, de mint mondja, akkor is megcsinálják, ha veszteség keletkezik rajta, ugyanis a leendő lakók elégedettsége szempontjából ezek az intézmények kulcsfontosságúak.

- Úgy gondoljuk, a válság közepette is megmarad az igény a minőségi lakásokra. Egy szemközti lakóparkban például mostanság is remekül mennek az eladások - válaszolta az időzítést firtató kérdésre az ügyvezető. A beruházás olyan ütemben valósul majd meg, amit a piac enged, azaz csak akkora épületegyüttesbe fognak majd bele, amit biztosan be tudnak fejezni. Az igazgató azzal a lehetőséggel is kalkulál, hogy a finanszírozó bank esetleg bizonyos arányú elő-értékesítéshez köti a hitelt. Ugyanakkor előnyt jelent, hogy az ötven hektáros földterület saját tulajdonuk, azaz kellő fedezetet tudnak a hitel mögé tenni.

Mindezzel együtt az ügyvezető arra számít, hogy az építkezés 2010-es kezdetekor már enyhül a hitelválság. A cég pedig az egyes ütemeken keletkező profitot mindig a következő ütem finanszírozására fordítja a kamatterhek minimalizálása érdekében. Az ütemes építkezés nem csak pénzügyi kérdés - tették hozzá a cég szakemberei, akik szerint 2800 lakást nem lehet egyszerre ráengedni a budapesti ingatlanpiacra, azzal rövid távon ugyanis akkora túlkínálatot teremtenének, amely csökkentené az ingatlanok árát, végső soron tehát rontaná az üzletet.

Az Amerikai Magyar Ház Kft. az amerikai Manor Group hazai leányvállalata. A Manor Group az Egyesült Államokban háromezer bérlakást és öt szállodát épített és üzemeltet, s azok saját tulajdonában vannak. A cég 1994 óta működik hazánkban, végeztek ingatlanfejlesztést Szegeden, Székesfehérváron és a főváros IX. kerületének rehabilitált részein.

Ha egyszer teljesen felépül, ilyen lesz a Park City
Ha egyszer teljesen felépül, ilyen lesz a Park City
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.