Radír és varázstoll: megszűnik a kék könyv
Megunta a kormány azt a sok trükköt, amelyet a munkáltatók vetettek be a közterhek megspórolása érdekében. Egy rövidesen a parlament elé kerülő előterjesztés szerint szigorodnak az alkalmi munkavállalás szabályai. Megszűnik a visszaélésre csábító alkalmi munkavállalói könyv, helyette elektronikus bejelentést vezetnek be, és szűkítik azt a munkaadói kört, ahol ezt alkalmazni lehet. A munkaügyi tárcánál kidolgozott tervezet célja az is, hogy alkalmi helyett tartós munkára ösztönözze a munkáltatókat.
Az 1997-ben bevezetett kék kiskönyvet egyre többen - tavaly már 35 ezren - használták, főként a szolgáltató- és építőiparban, a kereskedelemben és a mezőgazdaságban. Az utóbbi időben azonban számos esetben kiderült: az alkalmi munkavállalói könyv adatait sűrűn és rendszeresen meghamisították - még jelentősebb beruházások esetében is. Észak-Magyarországon és Heves megyében a hőre fakuló tinta mellett a gyorsan és nyom nélkül radírozható vegytintás varázstollat is bevetették. Hőre fakuló tintával töltötte ki a kiskönyveket a munkaadó az M6-os autópálya építkezésén: a dolgozóknak reggel meg kellett melegíteniük a papírlapot, így az előző napi dátum eltűnt, s a helyére írták be az újat. Egy munkavállaló - elmondása szerint - 90 napot dolgozott, de csak három napot regisztráltak, tehát ennyi nap után fizették be utána a járulékokat.
A munkaügyi ellenőrzések során kiderült: elsősorban az építőiparban és a mezőgazdaságban használták a könnyen eltüntethető, vegytintával írt bejegyzéseket.
A közteherjegy megváltását is igazoló kék könyvvel sokan végeznek magánszemélyeknél ház körüli munkát, kertgondozást, takarítást. Azt azonban nehéz bizonyítani, hogy a könyvecskében szereplő adatok valódiak-e.
A trükköknek azonban az év második felétől várhatóan befellegzik: a munkáltatónak kötelező lesz elektronikusan bejelentenie a munkavégzés helyét, idejét, a munkakört, a munkavállaló adatait és a kifizetett bért.
Emellett természetesen meg kell fizetniük a járulékokat is, az alkalmi munkaviszony alapján járó munkabér 25 százalékát. Az előterjesztés arra vonatkozóan is szabályokat tartalmaz, hogy hosszabb idejű alkalmi foglalkoztatás esetén a munkavállalót ne lehessen a minimálbérnél alacsonyabb munkabérrel foglalkoztatni.
Az alkalmi munkavállaló szolgálati időt szerez, nem válik viszont jogosulttá az egészségbiztosítási szolgáltatások teljes körére, csak baleseti egészségügyi ellátásra és baleseti táppénzre.