A gázártámogatás és a nyugdíj a kormány nagy tartaléka
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen bejelentette: a kormány ezermilliárd forintos átcsoportosítást tervez az adórendszerben. Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató szakértője az elhangzott javaslatokra reagált lapunknak. - Az áfaemelés és az ezzel párhuzamos járulékcsökkentés szimpatikus irány, hiszen az elmúlt időszak megmutatta: nem sikerül érdemben visszaszorítani a feketejövedelmek szintjét, az emberek azonban ezeket a pénzeket is elköltik. Az áfaalap ezáltal sokkal szélesebb, mint a járulékalap - mondta a szakember.
- Ami az alanyi jogon járó szociális támogatások felbruttósítását, és megadóztatását illeti, nem értem, miért épp a nyugdíjakat hagynák ki. Probléma az is, hogy juttatások jövedelmi színvonalhoz kötése esetén csak a hivatalos jövedelmek vehetők figyelembe, amelyek a legkevésbé sem magasak. Ezért ahhoz, hogy valóban legyen értelmük ezeknek a döntéseknek, rendkívül alacsonyan kellene meghúzni azt a határt, ami felett nem járna a családi pótlék vagy más juttatás - tette hozzá Adler Judit.
Szerinte szociális kiadásaink - bár a nemzetközi adatok szerint egy főre vetítve, vásárlóerő-paritáson gazdasági helyzetünknek megfelelőek -, GDP-arányosan mégis magasak, s igencsak megterhelik a gazdaságot, ezért muszáj viszszafogni a kiadásokat.
- Lehetséges megtakarítási forrás a gázártámogatások rendszere: a gáz díja a kőolaj árát követi kilenc hónapos késéssel, és mivel az igazán szegények fával vagy más módon fűtenek, ezt a kedvezményt valójában a középréteg kapja. Ha a kőolaj ára tartósan alacsony marad, érdemes megfontolni a rendszer fokozatos eltörlését - véli Adler Judit. Ez százmilliárdos tételt jelentene a költségvetésnek, hasonlóan a magánnyugdíjakhoz. - Itt jelenleg az állam pótolja vissza a Nyugdíjbiztosítási Alapba azt a 8,5 százalékot, amit a foglalkoztatottak a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagságra befizetnek. Érdemes lenne megfontolni a kötelező és a magán-nyugdíjpénztári ág összevonásával egy olyan konstrukció kialakítását, ahol teljesen elkülönül egymástól a tb és a magánnyugdíj finanszírozása. A magánágba csak a magánszemélyek és munkáltatóik fizetnének be, amit az állam legfeljebb adókedvezményekkel ösztönöz - tudtuk meg a GKI szakemberétől.