Negatív rekordok a brit gazdaságban
Ez a tendencia immár sorozatban tizenötödik hónapja tart. Az ingatlanboom 2007. októberi csúcspontja óta átlagosan 35 ezer fonttal csökkent egy átlagos otthon értéke. A mélyülő recesszió és a pénzpiaci zűrzavar nyilvánvalóan elbizonytalanítja a vásárlókat: kiköltekezéssel.
Valószínűleg csekély együttérzést váltott ki a mindennapos megélhetés miatt aggódó britekből az a hír, hogy a Royal Dutch Shell az elmúlt évtized legsúlyosabb nyereségzsugorodását szenvedte el. A holland-brit energetikai kolosszus a múlt év utolsó negyedében 4,8 milliárd dollár profitot könyvelt el, ami az előző három hónaphoz képest 56 százalékos visszaesés. A Shell vezetésének mégsem kell restellnie magát: a teljes évi 31,4 milliárd dollár, azaz óránként 3,6 millió dollár nyereség brit vállalati rekord.
A brit kormányfő tekintélyére újabb csapást mért az IMF legújabb jelentése, amely szerint a fejlett gazdaságok közül Nagy-Britanniát sújtja a legnagyobb, 2,8 százalékra becsült recesszió.
Az ellenzék érthetően lecsapott a rossz bizonyítványra és a miniszterelnök beismerő vallomásként beállított szóbotlására, melyben "mély receszsziót" emlegetett. George Osborne árnyék-pénzügyminiszter szerint "a társadalom most szembesült Gordon Brown kudarcának tényleges költségével.
Lehet, hogy ez neki rossz hír, de még rosszabb nap az ország számára." Vince Cable, a Liberális Demokraták karizmatikus pénzügyi szóvivője olvasatában az IMF verdiktje "leleplezi Gordon Brown hazugságát, hogy Nagy-Britanniának jó esélye van a recesszió leküzdésére".
A Nemzetközi Valutaalap csak tovább nehezíti a Munkáspárt helyzetét, amennyiben 2010-re, a választás évére sem lát biztosítva erőteljes növekedést. A kormány reményével ellentétben, amely szerint a megélénkülés eredményeként 1,75 százalékos GDP-szárnyalás következhet be, az IMF legfeljebb 0,2 százalékos javulást tart elképzelhetőnek.