A tőzsdénél még a balatoni ingatlan is jobb

Drasztikus a forgalom-visszaesés a pécsi ingatlanpiacon - állítja Horváth Csaba, a baranyai megyeszékhely egyik ingatlanirodájának, a Fundusnak a vezetője. Az elmúlt 3-4 hónapban harmadannyi pécsi lakást tudtak eladni, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A családi házak, a lakótelepi és a belvárosi lakások gazdái egyaránt értékesítési gondokkal küszködnek. Azok, akiknek mégis sikerül túladniuk az ingatlanon, 5-10 százalékos engedményre kényszerülnek. Horváth Csaba szerint ha a tendencia folytatódik, sokan kénytelenek lesznek 15-20 százalékot is engedni az árból - elsősorban azok, akik nem tudják fizetni lakáshitelük törlesztését, és tartanak az árveréstől.

Más régióban tapasztalnak visszaesést. Az olyan kis alföldi falvakban, mint például Mezőhék vagy Mesterszállás, szinte teljesen befagyott a forgalom, de a közeli városokban, Martfűn és Tiszaföldváron is csökkent a házak és a lakások iránti kereslet. Több ingatlanforgalmazó is arról számolt be: az utóbbi hetekben szinte alig akadt ügyfelük. Ezt azzal magyarázzák, hogy az országnak ebben a szegényebb szegletében a családok túlnyomó többsége csak hitelből tud otthont teremteni, a bankok viszont megszigorították a kölcsönfolyósítás feltételeit, így kevesebben felelnek meg a kritériumoknak.

Az egyik martfűi ingatlanforgalmazó viszont úgy véli: más téren a pénzintézetek kevésbé merevek, mint a válság előtt, s kompromisszumokra is hajlandók. Egyik ügyfelük például az elmúlt hónapokban már nem tudta fizetni háza törlesztőrészleteit, ezért a kölcsönt nyújtó bank végrehajtást kért az ingatlanra. Vevő azonban nem akadt, így a bank maga ajánlotta fel a tulajdonosnak: módosítsák a szerződést, növeljék meg a futamidőt, így kisebb részletekben törlesztheti a kölcsönt. A végrehajtási eljárást pedig visszavonták.

Az ingatlanforgalmazók szerint az, aki lakást akar venni, inkább kivár, mert nem tudja, hogy a válság miatt lesz-e munkája, tud-e fizetni a banknak. De így tesznek az eladók is, akik most csak nyomott áron tudnak értékesíteni, ezért, ha tehetik, várnak, és reménykednek, hogy a gazdasági helyzet javulni fog.

Más a helyzet a Balaton környékén. Bár ott is tapasztalható némi csökkenés a forgalomban, de a megkérdezett ingatlanközvetítők szerint a válság eddig nem okozott drasztikus visszaesést. A korábbi évek tendenciái jelenleg is érvényesek: az ingatlanok iránt egy-egy település körül vagy frekventált térségben (például Siófok, Fonyód, Keszthely, Badacsony körzetében, a Balatonkenesétől Tihanyig tartó sávban - tapasztalható érdeklődés.

Ráski Tamás, a veszprémi Nívó Ingatlanforgalmi Szakértői Iroda vezetője elmondta: a gazdasági válság ellenére ma is könnyen gazdára találnak azok a húszmillió forint alatt kínált nyaralók, amelyek vízparthoz közeliek, jól megközelíthetők és panorámásak. Ugyancsak keletjük van a felújított vagy újonnan épített luxusingatlanoknak, amelyek 100-200 négyzetméter alapterületűek, körpanorámásak, teljesen közművesítettek, parkosított, medencés udvarral rendelkeznek. Ezek a házak 50-100 millió forintba kerülnek.

Gyakorlatilag eladhatatlanok a nehezen megközelíthető, a parttól távolabbi, hiányos közművekkel rendelkező, valamint a hatvanas-hetvenes években épült belterületi, nagy alapterületű, többszintes házak, továbbá a külterületen lévő, nagy, kertes ingatlanok. Ráski szerint a Balatonnál az utóbbi hónapokban új vevőkör jelent meg a színen: sokan fektetik ingatlanba a pénzüket azok közül, akik korábban évekig tőzsdéztek, de az elmúlt időszakban sokat buktak, és a pénzügyi-gazdasági válság el-húzódására számítanak.

Új lakások a Balatonnál
Új lakások a Balatonnál
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.