Vinnék a multik a Veklát
Az üvegbeton után most egy újabb magyar építőipari fejlesztés hívta fel magára a nemzetközi szakmai cégek figyelmét. Veres Klára feltaláló, a szabadalmi jog tulajdonosa szerint külföldi befektetők, érdeklődők és iparági cégek sora szeretné megszerezni a szabadalmat vagy a gyártási lehetőségeket. - Sok telefont kapunk, nagy a kereslet az anyag, a Habiten és a belőle készített homogén építési rendszer, a Vekla iránt. Ennek ellenére nem szeretném eladni külföldre a találmányt - mondta lapunknak Veres Klára.
A Habiten egy nyitott cellás szupramolekuláris szerkezet, szemben az építőiparban használt termékekkel, például a betonnal vagy a téglával. Szerkezetéből és abból eredően, hogy kötőanyaga nem cement, az építőipar anyagai között egy új csoportot képez. A piacon egyedülálló hőtároló és -csillapító tulajdonsággal rendelkezik. (Ezt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hőfizikai laboratóriumának vizsgálatai és mérései is igazolják.)
Azt, hogy mennyire forradalmi a Habiten, jól mutatja: két éve az egyik nagy amerikai kutatóintézet ötmillió dollárt ajánlott fel a szabadalom tulajdonjogáért, azzal a feltétellel, hogy a feltalálónak Texasba kellett volna költöznie. - Nem adtam el. Nem külföldi kezekben szeretném látni - mondja a feltaláló. A találmánynak híre ment; tárgyalások folynak például arról, hogy a magyar MotoGP-futamnak otthont adó sávolyi Balatonring központi épületének kivitelezésekor is használnának Veklát.
Hogy pontosan mi is ez az anyag? Egy speciális gépben előállított, több összetevőből álló keverék. Az alapanyagok fajtájától és mennyiségétől függ a keverékből készített termék tömege, fizikai tulajdonsága, amely meghatározza a beépítési funkciót. A Veklát egy mesterségesen előállított kőzetként kell elképzelni, amely szilárdulás után nyeri el azokat a tulajdonságokat, amelyeket szánnak neki. Ám attól függően, hogy az alapanyagokat milyen mennyiségben adagolják egymáshoz, készíthető belőle több, egymástól teljesen eltérő tulajdonságú és sűrűségű termék is. A feltaláló meggyőződése szerint a találmány hatalmas előrelépést jelent az építőiparban, ugyanis egy épület valamennyi szerkezeti eleme kivitelezhető a Habitenből: akár nyílászáró, de még medence is. A több mint 15 éves kutatás után olyan anyaghoz jutottak, amely terhelhető építő- és szigetelőanyag egyben. Vagyis a felhasználási lehetőségek megdöbbentően szélesek - tette hozzá Veres Klára.
A Habiten és a belőle készített Vekla a multinacionális cégek ingerküszöbét is elérte, a feltaláló mégsem az általuk vizionált jövőt szeretné látni. Még csak azt sem, hogy a termék köré épített cégből, a Vekla-5 Zrt.-ből, egy hazai központú, nemzetközi hálózattal rendelkező vállalat nőjön ki. Veres Klárának határozott elképzelései vannak. Kizárólag kis- és középvállalkozásokat (kkv) szeretne bevonni a kereskedelmi rendszerbe, szavai szerint "helyzetbe hozni".
A modell hasonlítana a franchise hálózatok felépítésére. A tervek szerint évi 8, 16, 32 és 64 ezer köbméter kapacitású kisüzemeket hoznának létre partnereik segítségével, nagyobb gyártórészlegben egyelőre nem gondolkodnak. Aki beszállna a Vekla termelésébe és forgalmazásába, annak használati jogot adnának, amihez egy technológiai csomag tartozna. Az első körben ezeket az üzemeket az ország keleti részén, a határhoz közeli településeken alakítanák ki. A Vekla-5 szakembereinek számítása szerint a 64 ezer köbméter kapacitású üzem teljes bekerülési költsége egymilliárd forint körül lenne, míg a legkisebb egység, a 8 ezres körülbelül 100-150 millió forintot emésztene föl. Veres Klára elmondta: az év utolsó negyedévében 5-10 üzemet szeretnének megnyitni. A vállalkozókkal folyamatos maradna a kapcsolat, mert a Vekla-5 irányításával, marketinggel és a termékminőség ellenőrzésével, a piaci ár maghatározásával és a kivitelezés, valamint a tervezés ellenőrzésével kívánják biztosítani zavartalan működésüket.
- Az elképzelt modell életképes - véli Veres Klára -, ugyanis nem csak multinacionális vállalatok érdeklődnek, hanem hazai kkv-k is. A nemzetközi és a hazai érdeklődők azóta még gyakrabban telefonálnak, hogy a néhány hete tartott müncheni építőipari világkiállításon egyetlen magyar résztvevőként a Vekla-5 Zrt. nagy figyelmet kapott. A siker kulcsa azonban nem csak az újdonság ereje és a technológia egyedülállósága. A mostani gazdasági helyzetben a Veklát kifejezetten versenyképessé teszi, hogy 30 százalékkal olcsóbb a jelenleg ismert összes építési rendszernél, hiszen nem igényel külön vakolatot vagy szigetelést. Energiahatékonyságának köszönhetően a fűtési költségek szintén harmadával csökkennek, vagyis egy beruházás megtérülési költsége sokkal rövidebb lesz.
Másfél évtizedig tartott a Vekla kifejlesztése
- A találmány mintegy másfél évtizedes kutatás, fejlesztés eredménye. Édesapám restaurátor volt, már mellette dolgozva is nagyon érdekelt a különböző anyagok keverése - mesélte Veres Klára. - Később építészként és németországi munkáim során is rendszeresen végeztem kísérleteket. Ezek során szándékainknak megfelelő tulajdonságú, egészen figyelemreméltó keverékek születtek. Idővel ezek egyikét egy kémikus is megvizsgálta, s közölte, hogy egy rendkívüli tulajdonságokkal rendelkező, nyitott cellás anyagot sikerült létrehozni. Fejlesztése és tökéletesítése azóta is zajlik saját, évi 4400 köbméter kapacitású mintaüzemünkben. Itt készülnek a közeljövőben a referenciaépítés szerkezetei is - mondja a feltaláló.