Davos: válságra hangolt Világgazdasági Fórum
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök megnyitójával veszi hivatalosan kezdetét ma este a Világgazdasági Fórum (WEF) idei éves közgyűlése a svájci síparadicsomban, Davosban. Putyin előtt "felvezetésképpen" a kínai kormányfő, Ven Csia-pao tart előadást. Az elmúlt évek slágertémái, így a globalizáció, a fenntartható fejlődés, a klímaváltozás elleni harc ezúttal háttérbe szorulnak, az érdeklődés homlokterében egyértelműen a gazdasági-pénzügyi világválság és annak kezelésére adandó válaszok szerepelnek. Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár meg is jegyezte a Reuters újságírójának, hogy nagy hiba lenne, ha a jelenlegi válság miatt háttérbe szorulnának olyan rendkívül fontos kérdések, mint a globális felmelegedés és a humanitárius katasztrófával fenyegető élelmiszerhiány. Ez utóbbi miatt világszerte százmillióval nő az éhezők száma, hamarosan elérve az egymilliárdot. Erről is nyilván szó esik majd, azonban a fejlett világot jelenleg elsősorban a nyolcvan éve nem tapasztalt mélységű recesszió gyors leküzdése foglalkoztatja. Davosban most a politikusoktól és a jegybankároktól várják a csodát. Vezető politikusok eddig soha nem látott számban vesznek részt a fórumon: 41 állam és kormányfő érkezését várják, mellettük 36 jegybankelnök vagy -kormányzó szerepel a meghívottak listáján. Viszonyításképpen: 2007-ben csupán húsz, tavaly pedig 27 állami vezetőt köszönthettek Davosban. Barack Obama frissen beiktatott elnök a 825 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag részleteinek kidolgozásával van elfoglalva vezető tanácsadóival egyetemben, így az Obama család egyik bizalmasának, Valerie Jarrettnek jutott a megtiszteltetés és a vele járó svájci repülőjegy. Amerikát leszámítva a gazdasági nagyhatalmak elnöki-kormányfői szinten képviseltetik magukat. Putyin és Ven Csia-pao mellett Tare Aso japán, Gordon Brown brit kormányfő és Angela Merkel német kancellár is jelen lesz.
Illusztris azonban a távol maradók listája is: az eddigi davosi csillogó partik rendszeres résztvevőinek számító befektetési bankárok nem mennek el (sokukat nem is hívták), így a válságban megégett pénzmoguloknak nem kell kényes kérdésekre válaszolniuk. Objektív okokból marad távol az eseménytől a Lehman Brothers. A bankház csődje miatt a szokásos félmillió frankos támogatást is nélkülözni kényszerülnek a szervezők. Pedig nem is olyan régen Richard Fuld egykori Lehman-vezér, a világgazdaság helyzetét elemző lendületes előadása még a fórum egyik fénypontja volt - emlékeztet a The New York Times. Helyettesét küldi maga helyett Lloyd Blankfeint, a Goldman Sachs vezérigazgatóját, aki 68 millió dolláros prémiumával a 2007-es év legjobban megfizetett Wall Street-i bankárának számított. John Thain, a Merrill Lynch volt első embere más tészta: a Bank of America által tavaly ősszel megvásárolt és beolvasztott befektetési bank vezére viszszamondta a meghívást, így előadni sem fog A jövő bankja című szekcióban. Érthető okokból nem lehet találkozni a tavalyi főszponzor reklámfelirataival sem. Az American International Group 2008-ban még a világ leghatalmasabb biztosítótársaságaként járulhatott hozzá a tetemes rendezési költségekhez, ma már az amerikai állam jóindulatának - és több mint százmilliárd dolláros mentőcsomagjának - köszönheti, hogy egyáltalán létezik.
Magyarok nélkül
Állami küldöttséget ezúttal nem menesztett Davosba a magyar kormány - derül ki a hivatalos résztvevői listáról. Ezt a kormányszóvivői irodán érdeklődésünkre meg is erősítették. Az indoklás szerint a Nabucco-csúcs és a gazdasági világválság hazai hatásaival foglalkozó rendkívüli parlamenti ülésnap nem teszik lehetővé, hogy - az előző évek szokásától eltérően - a magyar miniszterelnök is részt vegyen az eseményen. (Tavaly és tavalyelőtt Gyurcsány Ferenc részt vett a fórumon, érte is ezért bírálat ellenzéki oldalról.) Magyar üzletember sincs a regisztrált vendégek között. Igaz, ettől még bárki a helyszínre utazhat, ám a "tűzhöz közel" nem kerülhet.