Óriásfúzió a gyógyszeriparban
A Wyeth Pharmaceuticals gyártotta antidepresszánssal kezeltetheti jövedelemkiesését a Pfizer, amely 68 milliárd dollárért vásárolja fel kisebb riválisát - erősítette meg hétfőn mindkét cég a piacokon már napok óta beárazott hírt. A Pfizer, amely 22,5 milliárd dollár hitelt vett fel az ügylethez, ezzel előremenekül. Két éven belül 12 milliárd dolláros bevételkieséssel számolhat ugyanis, miután lejár egyik vezető terméke, egy koleszterincsökkentő szabadalma. Ezt a veszteséget jelenleg nem tudja új termékek piacra dobásával ellensúlyozni, 2015-ben pedig újabb szabadalmai járnak le. A gyógyszer fejlesztőjét, a Warner-Lambertet egyébként még az évtized elején mintegy 100 milliárd dollárért vette meg a Pfizer. Azóta sem került sor ekkora akvizícióra a gyógyszeriparban, a hitelpiaci válság óta pedig más iparágakban sem.
A Warner-Lambertet annak idején Hank McKinnell vezetése alatt kebelezték be. A Pfizer ekkoriban vásárolta fel 60 milliárdért a Pharmaciát is, jelentős fájdalomcsillapító szerekhez jutva ezzel. Egyesek McKinnell megafúziós stratégiájának visszatértét látják a mostani ügyletben is, de az iparági elemzők általában óvatosak annak kapcsán, hogy felvásárlási hullámra lehet-e számítani. - Nem vetíteném ki a mostani megállapodást, és mondanám, hogy sok hasonlóra számíthatunk, mert a finanszírozási környezet továbbra is igen nehéz - nyilatkozta a Bloombergnek egyikük, Peter Boockvar a Miller Tabak& Co.-tól.
Az egyelőre bizonytalan, hogy a Pfizer nyerhet-e 2015-re évi nyolcmilliárd dollárt a Wyeth átvételével, mint azt egyes elemzők prognosztizálják, a mellékhatások azonban biztosan a gyógyszergyártónál jelentkeznek elsőként. A Wyeth-el együtt a Pfizer nyakába veszi például a cégnek, mint az American Home Products jogutódjának gigantikus kártérítési pereit. A piacról több mint egy évtizede visszahívott fogyasztószerek mellékhatásai (szív- és tüdőpanaszok) nyomán indított keresetekre a Wyeth eleve félretett 21 milliárd dollárt. A most bekebelezett céget ezenkívül 10 ezer, emlődaganattal diagnosztizált beteg is perli az Egyesült Államokban két hormonpótló szer káros mellékhatásáért. A Wyeth-nek csaknem évi 2 milliárd dolláros bevételt jelentő két medicina huzamosabb, több évtizeden át tartó szedését az évtized elején állították le Amerikában.
A Pfizer-Wyeth a dolgozók 15 százaléka, 19 ezer fő elbocsátása és öt gyáregység bezárása után 130 ezer alkalmazottal működhet majd. A Wyeth mostani kutatási, marketing- és adminisztratív költségeinek 70 százalékát takarítja meg. A piacvezető gyártó a negyedik negyedévre katasztrofális eredményt, 90 százalékos nyereségcsökkenést jelentett. A sovány, 266 millió dolláros összeg hátterében viszont saját bajai állnak: 2,3 milliárdot költhet peren kívüli megegyezésre, miután jogi következmények fenyegették egy fájdalomcsillapítója törzskönyvben nem szereplő alkalmazásának promóciója miatt.
Születőben az új francia óriásbank
A Société Générale (SocGen) és a Crédit Agricole (CA) francia bankok előzetes megállapodást kötöttek befektetési banki részlegeik egybeolvasztásáról, amelynek révén a világ vezető tíz nagybankjának egyike jöhet létre. Az új cég 70 százalékban a CA, 30 százalékban a SocGen tulajdonába kerül. Az új közös egység - 2008. szeptember végi évi adatok szerint - 638 milliárd eurónyi vagyont kezel majd, forgalma 1,8 milliárd eurót ér el, működési eredménye pedig 900 millió euró. A két nagybank szerint a közösen kezelendő vagyon értéke alapján a negyedik legnagyobb európai befektetési bank, világméretekben pedig a kilencedik legnagyobb bank jöhet létre. Az új közös cég a világ 37 országában 50 millió ügyféllel rendelkezik, ebből 35 millióval Franciaországban. A fúzió révén jelentős növekedési többletet várnak főként Kínában, Indiában és Dél-Koreában, továbbá évente 120 millió eurós költségmegtakarítást remélnek a következő három évben. A SocGe/Agricole-egyesülés a pénzügyi szektor konszolidációs törekvésének legújabb példája. A szektort megrázták a globális pénzügyi válság következtében elszenvedett veszteségek, a hitelezések befagyása a pénzek kivonása. (MTI)