Innovációból elégségest kapott Magyarország

Nem dőlhet elégedetten hátra az Európai Unió, mert a kutatás-fejlesztésben (K+F) egyáltalán nem tudott lépést tartani a világgal, igaz, innovációban megkezdte a felzárkózást. Magyarország az uniós listák második felében helyezkedik el, de az adatok közt találni biztatókat is.

Részben drámai, fekete színekkel festett képet tárt a világ elé önmagáról az Európai Unió a kutatás-fejlesztésben elfoglalt helyét illetően, ám rózsaszín árnyalatokat is belevitt az innovációs helyzetet bemutató folyamatábrába. Ebben a közegben Magyarország az unión belül is a felzárkózó országok közé tartozik. Két nagy jelentést tett közzé tegnap a bizottság, a huszonhetek számára sürgősen megszívlelendő tanulságokkal, igyekezvén ráébreszteni a tagországokat, hogy gazdasági válság idején különösen fontos a kutatás-fejlesztési és innovációs költés fenntartása, esetleges növelése.

A K+F-ről szóló tanulmány szerint a kutatás, a technológia és a szabadalmak világa sokpólusúvá válik. A kutatók nyolcvan százaléka nem az EU-ban dolgozik, a nemzeti össztermékekből (GDP) K+F-re költött pénznek a hetvenöt százalékát szintén az unión kívül fektetik be, s a szabadalmak hetven százalékát megint csak nem a huszonhetek térségében jegyzik be. A globális kutatás-fejlesztési kiadásokon belül az EU részesedése 7,6 százalékkal csökkent az utóbbi hat évben, míg a szabadalmakat illetően jelenléte 14,2 százalékkal esett vissza. Az elemzés szerzői ugyanakkor rámutatnak, hogy a 2000-2001-es gazdasági visszaesés idején az amerikai kormány pótolta a cégek ódzkodása miatt kiesett pénzeket az amerikai K+F programokban. Ez megfontolandó az EU számára is.

Közepes érdemjegyet ad az uniónak Potocnik biztos, aki emlékeztet rá, 2000-ben a liszszaboni stratégia azt tűzte ki célul, hogy 2010-ig az EU a GDP három százalékára emeli a kutatás-fejlesztési kiadásokat, ám most 1,84 százaléknál tart, szemben az ezredfordulón mért 1,86 százalékkal. S ez jóval kisebb arány, mint az Egyesült Államoké, Japáné, vagy Dél-Koreáé. Annak ellenére, hogy 2000 és 2006 között 14 százalékkal növekedtek a kiadások, igaz, ugyanebben az időszakban Kínában ötven százalékkal, az USA-ban viszont csak tízzel.

A kiadások növekedési ütemét jó néhány ország, elsősorban új tagállam meghaladta. A három balti állam, Magyarország, vagy Románia például hatvan százalék feletti értékkel emelte a kiadást, de hazánk így is csak egy százalékot fordított 2006-ban K+F-re a nemzeti össztermékből, s ez jóval az uniós átlag alatti teljesítmény. Az EU mezőnyéből Svédország, Dánia, Finnország, Ausztria és Németország tűnik ki.

A másik elemzés a 2008-as innovációs folyamatokat öszszegzi: figyelembe veszi a munkaerő képzettségi szintjét, a vállalati és kormányzati pénzeket, a befektetéseket. Vizsgálja azt a képességet, hogy a cégek és az országok képesek-e átvenni a fejlett technológiát, azt másolni, vagy megújulni önálló kutatás-fejlesztési tevékenység nélkül. E tekintetben az EU felzárkózni látszik az Egyesült Államokhoz és Japánhoz. Magyarország innovációs indexe jóval átlag alatti, de átlag feletti ütemben zárkózik fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.