Jól vizsgáztak a hazai gáztárolók
A gázválság bebizonyította, hogy megérte bővíteni a hazai tárolókat - hangsúlyozta tegnap a tulajdonos, a német hátterű E.ON Földgáz magyarországi elnöke, Klaus G. Hammer. Az, hogy Ukrajna felől két hétig nem érkezett a térségbe orosz gáz, nálunk szinte semmiféle ellátási nehézséget nem okozott, ellentétben például Szlovákiával, Romániával vagy Szerbiával. A magyar tárolórendszer kitűnően bírta a tíznapos csúcsüzemet, és szerintük az anyavállalatukkal, az E.ON Ruhrgas-zal illetve a francia GdF Suezzel kötött, nyugati irányú gázvásárlási szerződéseik (amelyek az orosz oldalinál szakértők szerint kissé drágábbak) most szintén bizonyítottak, hiszen az importstop alatt is teljesültek, sőt a partnerek változatlan áron még emelni is tudtak a mennyiségen. Az elnök hangsúlyozta: a gázválság alatti intézkedések nem okoztak náluk számottevő többletköltségeket, de tény, bemutathatták teljesítőképességüket.
Matthias Keuchel igazgatósági tag hozzátette: a kényelmes helyzetből adódóan a szállítások helyreállása mellett sincs azonnali szükség a tárolók gyorsított feltöltésére, és a kiesést beszállítójuk, az orosz Gazprom részéről - jelen információik alapján - nem tekintik szerződésszegésnek.
A cég tovább bővíti tárolóit, így a teljes hazai kapacitás ez év végére 600 milliós fejlesztéssel eléri a 4,4 milliárd köbmétert, ahonnan a mostaninál néggyel több, napi 56 millió köbméter lesz kinyerhető. (Ma az ország napi összfogyasztása is alacsonyabb ennél.)
Az E.ON Földgáz hazai vezetői támogatják az alternatív gázbeszerzési forrásokat, köztük az E.ON irányításával és magyar leágazással épülő horvátországi folyékonygáz-lefejtőt. A gáz szerintük a válság ellenére megkerülhetetlen energiahordozó marad, de a kormánynak többet kellene költenie az energiatakarékosságra.
Kérdésünkre Klaus G. Hammer úgy vélte: a gázstopot okozó orosz-ukrán viszonyra korlátozott a ráhatásunk, és az a jövőben újra okozhat gázellátási gondokat. Közölték: az E.ON felé eddig fizetett, majd tavaly év végén a kormány által eltörölt gázárkorrekciós tételről folytatódnak a tárgyalások.
Semmi garancia nincs arra, hogy a gázkrízis nem fog megismétlődni, ezért új energiapolitikára van szükség - sürgette tegnap az Energia Klub. A civil szervezet szerint az elmúlt évtizedek gondolkodásmódját tükröző gigantikus beruházások - mint Bős-Nagymaros, új atomerőmű, új gáztárolók és -vezetékek - helyett a megoldás az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások felhasználásának bővítése.