Maguk csapolnak a termelők
A tejiparosok szerint az utóbbi egy évben legalább két százalékkal csökkent az egy főre jutó évenkénti 175 literes tejfogyasztás. De nemcsak ez, hanem a Tej Terméktanács adatai szerinti átlagosan 35 százalékos import is rontja az ágazat általános értékesítési helyzetét. Miközben a hazai tejipar képes lenne ellátni kommersz sajtokkal az országot, csak decemberben 3000 tonna import trappista sajt érkezett a boltokba. Egy kiló sajt előállításához 10-11 liter tejre van szükség, tehát ehhez a sajtmennyiség előállításához 30-33 millió liter, nem magyar tejet használtak.
Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke szerint nemcsak Magyarországon, egész Európában zuhan a tej termelői ára. Bár ez csak átmeneti válság, a hazai termelők között kevesen vannak, akik segítség nélkül túlélhetik a mostani hullámvölgyet.
Míg hazánkban a tej előállításának költsége literenként 70 forint körül van, addig az átlagos felvásárlási ára ennél öt forinttal kevesebb. Az elnök úgy véli, hogy a jövedelem nélküli értékesítésnél is rosszabb, hogy egyre gyarapszik a szerződés nélkül maradt termelők köre. Általános jelenség, hogy a tejfeldolgozók a gyorsan változó értékesítési lehetőségekre hivatkozva 10-20 százalékkal csökkentik a szerződött menynyiséget, s ezt, jobbik esetben napi áron - ami rendszerint alacsonyabb a szerződöttnél - veszik át. De a hírek szerint az áprilisban induló "tejévben" már egyre többen nem éves, hanem havi vagy negyedéves szerződéseket kötnek.
Bakos Erzsébet, a Tej Terméktanács szakmai koordinátora szerint a közvetlen tejértékesítés támogatásával és az adó jellegű állat-egészségügyi költségek csökkentésével kellene az ágazaton segíteni. Jó kezdeményezésnek mondja a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) a tejtermelők közvetlen értékesítését ösztönző akcióját, ezzel nemcsak a kistermelők, hanem a nagyobb tehenészetek is élhetnek. Bakos Erzsébet elmondta azt is, hogy az uniós szabályok szerint évente 110 ezer tonna tej háztól történő értékesítésére van lehetőség, évről évre növekvő mennyiségben élnek ezzel a lehetőséggel. A most záruló elszámolási időszakban, már 53,5 ezer tonna így jutott a tejivókhoz.
Tóth István MOSZ-titkár beszámolója szerint már többtucatnyi kisteherautó jár szervezett úton és teríti a kisebb-nagyobb gazdaságok friss tejét. Hegedűs Imre, a Bicskei Mezőgazdasági Zrt. igazgatója elmondta: három éve négy, hűtött tartállyal felszerelt kisteherautót vásároltak, tavaly újabb nyolcat. Ezekkel naponta hordják a friss teljes tejet, amelyet literenként 180 forintért árusítanak a környékbeli településeken, s most szervezik, hogy Budapesten is árulhassanak. Ezzel a napi termelésüknek, mintegy negyedére már biztos vevőt szereztek.
Nem kedvez az importtal is terhelt magyar tejágazatnak, hogy az EU az országkvótákat áprilistól további két százalékkal emeli. Magyarország jelenleg évente 1879,7 millió tonna tejet termelhet, ez a lehetőség nagyjából 40 millió literrel bővül, de a termelők jövedelmezőségi okok miatt képtelenek kihasználni. A kisebb kvótát is csak 87 százalékosan használták ki, vagyis 1635 millió tonna tejet termeltek a magyar tehenek. A külföldi termelők azonban a nagyobb kvótájukat kihasználva még több tejterméket önthetnek a magyar piacra.