Mentőöv a tejben fuldoklóknak

A tejpiaci válság hatásainak azonnali enyhítésére 2,5 milliárd forintos intézkedéscsomagot dolgozott ki az agrártárca a tejtermelők és a -feldolgozók szakmai szervezeteivel közösen. Kezelnék a jelenleg eladhatatlan mennyiséget, továbbá faragnának a tejtermelők költségein.

Raktárbázis-avatóra érkezett tegnap Gráf József agrárminiszter Székesfehérvárra - ahol átadta az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. egymilliárd forintból megépült, új logisztikai központját -, ám az ünneplésből nem sok jutott. A tárcavezető főként a súlyos tejpiaci válság hazai hatásainak enyhítésére tervezett kormányzati intézkedésekről adott tájékoztatást.

Gráf közölte, a nyolcpontos intézkedéscsomag nagyjából 2,5 milliárd forintos kormányzati tehervállalást jelent, az egyes lépések pedig az évi 1,2-1,3 millió tonnás hazai tejtermelés stabilizálása mellett azt szolgálják, hogy a termelői költségek csökkentésével és új értékesítési lehetőségek megnyitásával átmeneti segítséget nyújtsanak az ágazatnak.

A tervezett intézkedések között szerepel, hogy az állam 2,1 millió euró értékben vásárolna fel hazai tejtermékeket, amit aztán különböző segélyakciók keretében használnának fel. Szintén piacbővítő lépésnek szánja a kormány az iskolatej-akció közel 200 millió forintos plusztámogatását: a pénzt az akcióban részt vevő iskolafenntartó önkormányzatok kapnák. A fogyasztás emelkedését reméli a miniszter attól a lépéstől is, hogy az eredetileg tervezett 50 millió forint helyett az idén 150 millió forintot költenének tejreklámra. Több százmillió forintot jelenthet az is, hogy az állam ideiglenesen átvállalná a gazdálkodóktól az állattartáshoz és a tejtermeléshez előírt hatósági eljárások költségeit.

Az olcsó importtej visszaszorítása érdekében szigorítanák a külföldről érkező tejtermékek hatósági ellenőrzését, valamint Gráf József szerint akár két héten belül megállapodhatnak a hazai áruházláncokkal arról, hogy az üzletek polcain az összes élelmiszer-kategóriában legalább 80 százalékban magyar termékeket kell elhelyezni. Ha erről nem születne egyezség, úgy a kormány ötpárti támogatással egy olyan jogszabályt vinne a parlament elé, amely a kiskereskedelem számára kötelezően előírná a 80 százalékos arányt.

A kormányzati intézkedéseken túl enyhítené a válságot, ha a napokban megkezdett uniós egyeztetések eredményeként ismét engedélyeznék az unión kívüli országokba szállított tej exporttámogatását - ez literenként 8-12 forintot jelentene -, valamint az egyes országok számára megnyitnák az intervenciós tejfelvásárlás lehetőségét. A székesfehérvári raktárbázis átadásával kapcsolatban Gráf József azt mondta: az MFB kormánygarancia mellett azért is nyújtott 666 millió forintos hitelt az Alföldi Tejnek, mert a kormány kiemelten kívánja támogatni az olyan feldolgozóüzemeket, amelyek magyar termelői csoportok tulajdonában vannak. Az Alföldi Tejnek jelenleg 160 tejtermelő a tulajdonosa, a cég a 25 százalékos piaci részesedésével - évi 350 millió liter tej felvásárlásával és 200 millió liter tej feldolgozásával - mára a legnagyobb hazai tejfeldolgozóvá nőtte ki magát.

Mélykuti Tibor, az Alföldi Tej ügyvezetője szerint a most elkészült 3500 négyzetméter alapterületű logisztikai bázis csökkentheti a költségeiket. Úgy látja: hosszú távon mindenképpen előnyösebb, ha a tejtermelők egyúttal tulajdonosai is egy feldolgozónak, bár rövid időszakokra - például a jelenlegi tejkrízis idején, amikor a felvásárlási ár 50-70 forint között mozog - átmenetileg érdekellenét alakul ki a tejet termelő gazda és az alapanyagot felvásárló vállalkozás között.

Gráf József az új logisztikai központban
Gráf József az új logisztikai központban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.