Szolgáltató központok szívhatják föl a bölcsészeket

A legnagyobb eséllyel a külföldi tulajdonú, közép-magyarországi régióban működő nagyvállalatoknál találnak munkát a friss diplomások, és a kezdő fizetések is éppen itt a legmagasabbak. Továbbra is nagy az igény a műszaki végzettségű pályakezdőkre, a bölcsész-, gazdasági, illetve jogászterületeken oklevelet szerzettek pedig jó eséllyel helyezkedhetnek el az úgynevezett Shell Service Centerekben.

Bruttó 202 ezer forint havi fizetésre számíthat munkába állásakor egy "átlagos" diplomás pályakezdő. Az átlag persze nagy eltérésekkel jön ki: a pályakezdők egynegyede legföljebb bruttó 150 ezer, másik negyede viszont legalább bruttó 250 ezer forintot kaphat - derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) nemrégiben publikált felméréséből.

A GVI 2005 óta folytatja a Diplomás pályakezdők a versenyszektorban elnevezésű programját, amelynek keretében évente felmérést készít a diplomás pályakezdők jelenlegi és jövőbeni foglalkoztatásának jellemzőiről és trendjeiről. A 2008-as kutatás során 3267 személyzeti ügyekért felelős vállalati illetékest kérdeztek meg személyesen, egy strukturált kérdőív segítségével. Emellett 65 szakértői interjút is készítettek: 53 fővárosi és vidéki fejvadászt, HR-tanácsadót, tíz friss diplomásokra koncentráló állami foglalkoztatási program vezetőjét, szakértőjét, illetve két, diplomás pályakezdőket nagy számban foglalkoztató magyarországi nagyvállalat személyzeti ügyekben kompetens vezetőjét szólaltatták meg.

A széles körű vizsgálat eredményei az Educatio Kht. Diplomás pályakövetés című kiadványában jelentek meg. Ezek alapján a felsőoktatási expanzió - a frissen végzett diplomások száma 1995-2004 között megduplázódott: 26 ezerről 53 ezer főre emelkedett - az aggodalmak ellenére nem rontotta számottevően a diplomás pályakezdők elhelyezkedési esélyeit, és nem vezetett a felsőfokú végzettség leértékelődéséhez. Az átmeneti negatív tendenciák után az utóbbi három évben a fiatal diplomások munkanélküliségének növekedése lelassult, és nem folytatódott a felsőfokú végzettségűek relatív foglalkoztatási esélyeinek csökkenése. Az álláskeresés átlagos időtartalma azonban kétségkívül megnőtt - mutatnak rá a tanulmányukban a GVI elemzői, Tóth István János és Várhalmi Zoltán.

A kutatásban megszólaltatott szakértők egyetértettek abban, hogy az elmúlt években a versenyszférában növekedett az igény bizonyos végzettségű szakemberek - elsősorban a műszaki területen oklevelet szerzettek - iránt, és a vállalatok egyre nyitottabbak a friss diplomások alkalmazására. Ennek okai az alacsonyabb fizetési igény, a nagyobb rugalmasság és formálhatóság is lehetnek.

A felmérésben részt vevő cégek 27 százaléka jelezte, hogy foglalkoztat pályakezdő diplomásokat. Általánosságban az derült ki, hogy a friss diplomások nagyobb eséllyel találnak munkát a külföldi tulajdonú, közép-magyarországi régióban működő nagyvállalatoknál. A legtöbb pályakezdőt foglalkoztató vállalatot a pénzügyi szektorban találni: 41 százalékos az arányuk. Amúgy a versenyszférában minden tizennyolcadik foglalkoztatott diplomás pályakezdő.

Az arány a legmagasabb a gazdasági szolgáltatás (12 százalék) és a szállítás-raktározás (10,1 százalék) gazdasági ágakban, de sok a kezdő a kereskedelem és a javítás (8,8 százalék), a turizmus illetve a feldolgozóipar (6,7-6,7 százalék) ágazatban is.

A megkérdezett szakértők rámutattak: a friss diplomások jövőbeni keresletét alapvetően a külföldi vállalatok Magyarországra települése határozhatja meg. Egyes szakértők szerint nagy az esélye annak, hogy a jövőben újabb nagyvállalatok települnek Magyarországra, így tovább nő majd az igény a műszaki végzettségű szakemberek iránt.

A nem műszaki végzettségű pályakezdők elhelyezkedési esélyeit az úgynevezett Shell Service Centerek vagy Business Support Centerek mozgása határozhatja meg: ezekben a szolgáltató központokban a pozíciók 60-70 százaléka alkalmas arra, hogy pályakezdők töltsék be. A szolgáltató központok megjelenése azért is gyakorolt hatást a friss diplomások foglalkoztatására, mert elsősorban az olyan szakterületeken - bölcsész, közgazdász, jogász - végzett fiataloknak jelentenek perspektívát, ahol túlképzés folyik. Ezek a pozíciók elméletileg középfokú végzettséghez vannak kötve, de a tapasztalatok szerint Magyarországon az érettségivel nem párosult az elvárt színvonalú nyelvtudás, ezért a szolgáltató központok a diplomások között toboroznak.

Persze, a frissen végzettek sem teljesítenek úgy, ahogyan a munkaadók elvárnák - kivéve a társadalmi kérdésekben való jártasságot: ebben még felül is múlják a cégek várakozását. Az önálló, a precíz munkavégzés, illetve a szakmai gyakorlati jártasság terén 15 százalékkal alatta marad a friss diplomások teljesítménye az elvártnak, de a várthoz képest gyengén muzsikálnak a nagy munkabírás, a szakmai elméleti alapok, illetve az új készségek elsajátítása terén is (-11 százalék). A munkaadók leginkább a műszaki végzettségűekkel elégedetlenek - főképp a logikai-térbeli gondolkodás, a szakmai elméleti alapok, a szervező készség, illetve az idegennyelv-tudás terén. A gazdasági-jogi végzettségűek esetében azonban már inkább találkozik az elvárás és a tapasztalás.

Ennek ellenére a műszaki végzettséget igénylő munkakörökben átlagosan 35 ezer forinttal nagyobb a kezdő havi munkabér, mint a gazdasági és jogi területeken. A három legjobban fizetett munkakör a műszaki területről kerül ki: az informatikusok átlagosan bruttó 272 ezer, a vegyészmérnökök bruttó 227 ezer, a villamosmérnökök pedig bruttó 221 ezer forint kezdőbérre számíthatnak. A legrosszabbul fizetett munkaköröknek a szakirányú végzettséget nem igénylő asszisztens, ügyintéző (142 ezer forint), a turisztikai és vendéglátó munkatárs (135 ezer forint) és a mezőgazdasági mérnök (130 ezer forint) számítanak.

A vizsgálat ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a többségében külföldi tulajdonban lévő vállalatoknál a hazai cégekhez képest átlagosan bruttó 33 600 forinttal nagyobb jövedelemre számíthatnak a pályakezdők. A vállalat mérete alapján is vannak eltérések, a 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek például kisebb társaikhoz képest átlagosan 25 ezer forinttal magasabb kezdőbért kínálnak. A fizetések a közép-magyarországi régióban a legmagasabbak; a Dél-Alföldön 57 ezer forinttal kevesebbre számíthat a pályakezdő, de még a Közép-Dunántúlon is bruttó 25 ezer forint a különbség.

A kutatás adatai alapján a friss diplomások bére kétévnyi munkaviszony után átlagosan bruttó 43 ezer forinttal emelkedik. Persze ez is nagy eltérést mutat egyénenként: a pályakezdők negyede legföljebb 20 ezer, fele pedig maximum 37 ezer forintnyi emelkedésre számíthat. A friss diplomások tíz százaléka ugyanakkor 75 ezer forintnyi fizetésemelést is bezsebelhet két év után.

Egyetemi állásbörze: hosszabb ideig kell keresniük, de találnak munkahelyet a friss diplomások
Egyetemi állásbörze: hosszabb ideig kell keresniük, de találnak munkahelyet a friss diplomások
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.