Pontvadászat: nyelvvizsgák új néven
A 480 pontos felvételi rendszerben 80 úgynevezett többletpont szerezhető. Két nyelvvizsga éppen kitesz ennyit. Ötven a C típusú - hivatalosan most már komplexnek hívott - felsőfokú nyelvvizsga és 30 a hasonló középfokú.
Nyelvvizsga nélkül a legnépszerűbb szakokra - turizmus és vendéglátás, kereskedelem és marketing, kommunikáció és médiatudomány - aligha érdemes jelentkezni.
2000. január 1-je óta az államilag elismert nyelvvizsgákkal együtt - addig csupán állami nyelvvizsga létezett - több mint húsz nyelvvizsgaközpontban lehet megfelelni a zsűri előtt. A legismertebbek az ELTE Idegen Nyelvű Továbbképző Központ, a BME Nyelvvizsgaközpont és a KJF Nyelvvizsgaközpont.
Az egynyelvű mellett létezik kétnyelvű nyelvvizsga is (itt a jelölt számíthat írásban vagy szóban közvetítési feladatra oda-vissza két nyelven is). Ez a két vizsgafajta lehet általános vagy szaknyelvi.
Az általános nyelvvizsga az idegen nyelvi készséget hétköznapi szituációjú - a középiskolákban tanított "család, hobbi, tervek stb." témájú - feladatokkal mérik. A szaknyelvi vizsgát a szakterülethez kötött, szakmai tevékenységhez kapcsolódó feladatokkal.
Tavaly októbertől az államilag elismert általános nyelvi nyelvvizsga-bizonyítványt helyettesítheti az ugyanabból a nyelvből ugyanazon a szinten szaknyelvi vizsgán szerzett államilag elismert bizonyítvány. (Fordítva nem érvényes: a szaknyelvi bizonyítványt nem váltja ki az általános nyelvi bizonyítvány.)
A nyelvvizsgákkal kapcsolatos kérdésekre, bonyodalmakra az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központja tud mindig aktuális választ adni.
Változások a nyelvvizsga típusának elnevezésében (nyelvvizsga-bizonyítványokban, igazolásokban, fogalomhasználatban)
2008. június 16-tól a nyelvvizsga-bizonyítványok típusának megnevezése az eddigi A, B, C típus helyett: szóbeli, írásbeli, komplex.
A közös európai referenciakeret alapján meghatározott szintet (KER-szint) betűk és számok kombinációjával jelölik:
Alapfok: B1, középfok: B2, felsőfok: C1.
A nyelvvizsgák kétharmada sikerül, de meggondolandó, hogy mennyien mennek el felkészületlenül a megmérettetésre. A jelentkezők csaknem 90 százaléka angolból és németből szerez bizonyítványt. Az eszperantót sokan preferálják, mert könnyebbnek gondolják, a vizsgázók fele mégis megbukik. Tavaly hindi és perzsa nyelvvel senki sem próbálkozott.
Államilag elismert nyelvvizsgák 2008-ban
Forrás: Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ