Cseppfolyós, de biztonságos
Alternatív megoldások sorát tanulmányozzák az uniós országokban, hogy biztonságosabbá tegyék téli energiaellátásukat. Kormányok és nagy gázipari cégek is tárgyalásokat folytatnak, és most, hogy az újabb orosz-ukrán vita több európai országban katasztrófahelyzetet idézett elő, a cseppfolyósított gáz alkalmazásával foglalkozók is újabb lendületben bíznak. A világ több pontján alkalmazzák már ezt a technológiát, amely a szállítás és a biztonsági tárolás szempontjából is előnyökkel jár.
Az orosz függőség mérséklésére és a nyugat-európai gázigények növekedésére is választ kínál az Adria LNG program. Ebben öt nagy gázcég vesz részt, és 2014-re hatalmas terminált építenek a horvátországi Krk-szigeten a cseppfolyós gázt Észak-Afrikából vagy a Közel-Keletről szállító tankerek fogadására. Hatszáz köbméter gázt egy köbméterre sűrítenek össze, így hajókon kényelmesen szállíthatnak nagyobb mennyiséget. A horvátországi forrás iránt érdeklődik Szlovákia is, amely az elmúlt hetekben vészközelbe került a gázellátásban.
A gázszállítási együttműködésről tárgyalások folynak a magyar és a szlovák külügyi vezetés között is, északi szomszédunk gazdasági minisztere lapunknak azt nyilatkozta: készek bekapcsolódni a munkálatokba. Szakemberek most már azt is vizsgálják, hogy a Dunán, amely sok érintett uniós országot összeköt, milyen feltételekkel lehetne szállítani a cseppfolyós gázt. Az öbölmenti államok termőföldet bérelnének Magyarországon és olajat szállítanának nekünk, Katar és Omán pedig cseppfolyós gázt is kész adni - erről tárgyalt az érintett országok fővárosában Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök odakinn azt nyilatkozta, két éven belül elkészülhet a horvátországi fogadóállomás.