Cseppfolyós, de biztonságos

Tegnap Ukrajna felől a teljes megrendelt gázmennyiség megérkezett hazánkba, tehát egész Magyarországon helyreállt a normál gázellátási rend, ahogy azt lapunk tegnapi számában Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója ígérte. Mivel az időjárás enyhe maradt, az ország napi felhasználása 48 millió köbméter körül alakult. Kutas István, az E.ON. Földgáz szóvivője szerint számukra a földgáztárolók csúcsra járatása nem okozott számottevő többletköltségeket.

Alternatív megoldások sorát tanulmányozzák az uniós országokban, hogy biztonságosabbá tegyék téli energiaellátásukat. Kormányok és nagy gázipari cégek is tárgyalásokat folytatnak, és most, hogy az újabb orosz-ukrán vita több európai országban katasztrófahelyzetet idézett elő, a cseppfolyósított gáz alkalmazásával foglalkozók is újabb lendületben bíznak. A világ több pontján alkalmazzák már ezt a technológiát, amely a szállítás és a biztonsági tárolás szempontjából is előnyökkel jár.

Az orosz függőség mérséklésére és a nyugat-európai gázigények növekedésére is választ kínál az Adria LNG program. Ebben öt nagy gázcég vesz részt, és 2014-re hatalmas terminált építenek a horvátországi Krk-szigeten a cseppfolyós gázt Észak-Afrikából vagy a Közel-Keletről szállító tankerek fogadására. Hatszáz köbméter gázt egy köbméterre sűrítenek össze, így hajókon kényelmesen szállíthatnak nagyobb mennyiséget. A horvátországi forrás iránt érdeklődik Szlovákia is, amely az elmúlt hetekben vészközelbe került a gázellátásban.

A gázszállítási együttműködésről tárgyalások folynak a magyar és a szlovák külügyi vezetés között is, északi szomszédunk gazdasági minisztere lapunknak azt nyilatkozta: készek bekapcsolódni a munkálatokba. Szakemberek most már azt is vizsgálják, hogy a Dunán, amely sok érintett uniós országot összeköt, milyen feltételekkel lehetne szállítani a cseppfolyós gázt. Az öbölmenti államok termőföldet bérelnének Magyarországon és olajat szállítanának nekünk, Katar és Omán pedig cseppfolyós gázt is kész adni - erről tárgyalt az érintett országok fővárosában Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök odakinn azt nyilatkozta, két éven belül elkészülhet a horvátországi fogadóállomás.

A keleti óceánokon már megszokott a cseppfolyós gázt szállító hajó, az Adria és a Duna még évekig várhat a tankerekre
A keleti óceánokon már megszokott a cseppfolyós gázt szállító hajó, az Adria és a Duna még évekig várhat a tankerekre
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.