Padlógázt nyomott a Gazprom
Tegnap 13 óra 20 perckor ismét megindultak a gázszállítások Ukrajna felől Magyarországra - tájékoztatta lapunkat néhány perccel ezt követően Zsuga János, a rendszerirányításért felelős, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Tegnapra 11 millió köbméter gáz érkezését becsülte Ukrajna felől. Ebből mintegy 2 millió köbmétert arányosan továbbadunk Szerbia, illetve rajta keresztül Bosznia-Hercegovina számára, az eredeti tranzitszerződés szerinti arányoknak megfelelően.
A hazai kitermelés ennek következtében a jelenlegi napi 9 milliós csúcskapacitásról visszaállhat a 8 milliós normál szintre. Nyugat-Európa felől továbbra is érkezik napi 4,7 millió köbméter. Mivel az időjárás rendkívül enyhe, a napi országos összfogyasztást tegnap csak 48 millió köbméterre várták. Így az utóbbi hetekben sokáig 53 millió köbméter/napos csúcskapacitáson, az utóbbi napokban pedig mintegy 48 millió köbméter/napos sebességgel üzemelő hazai tárolók tegnap 26-27 millió köbméter/napos szintre állhattak vissza.
Mára az FGSZ azt várta, hogy Ukrajna felől akár a megrendelt 30-34 millió köbméter gáz is megérkezzen, a hazai kereskedelemért felelős E.ON Földgáznak pedig az orosz partner, a Gazprom azt ígérte, hogy ma megkapjuk a teljes, szerződés szerinti mennyiséget. Ennek következtében ha ma is marad a meleg, a tárolók kapacitása akár 10-15 millió köbméter/naposra is csökkenhet. Az E.ON Földgáz arról tájékoztatott, hogy a Gazprom tegnap 10 millió köbméter beszállítását ígérte Magyarországra keleti, illetve további 2 millió köbmétert nyugati irányból.
Zsuga János leszögezte: a belföldi rendszerben egyes szakaszokon ismét vissza kellett fordítani a gáz haladási irányát. Ezt még akkor kellett megváltoztatni, amikor a korábban az importvezetékből ellátott településeket az ukrán csap január 6-i elzárásakor néhány óra alatt tárolói ellátásra kellett átállítani. Tegnap estére szavai szerint egész Magyarországon helyreállt a normál gázforgalmazási rend. A hazai gázcégek, legfőképpen a Mol és az E.ON szakemberei az elmúlt két hétben az orosz import teljes kiesése mellett is megoldották az ország zavartalan gázellátását. A korlátozási sorrendnek megfelelően a múlt hét végéig az olajra átállni képes gázerőművek, illetve a legnagyobb gázfogyasztó cégek nem kaptak gázt, illetve múlt hét szerdán, az első teljes import nélküli napon, igen hidegben a közepes fogyasztású cégek egy napig szintén nem jutottak hozzá. Ám a lakosság, a közintézmények és az ellátás szempontjából kiemelkedően fontos cégek ellátása mindvégig zavartalannak bizonyult. Tény az is, hogy a gázstop által sújtott környező országok közül a sok belföldi tárolónak köszönhetően a leállás nálunk okozta a legkisebb ellátási zavarokat, és még segíteni is tudtunk szomszédainkon. A Mol és a GdF Suez szerint Horvátország felé tovább folytatják napi mintegy egymillió köbméter kiszállítását.
Tegnap az FGSZ-nél még nem az esetleges pluszköltségeket számolták, de Kutas István, az E.ON Földgáz szóvivője lapunknak úgy nyilatkozott: számukra a tárolók csúcsra járatása nem okozott számottevő többletköltséget. Mindazonáltal szakértők szerint most több hónapig tartó vita indulhat meg arról, az ország hogyan védekezhet egy hasonló helyzet megismétlődése ellen. A kormány elsősorban a tároló- és vezetékkapacitások további bővítése pártján áll (noha a Magyar Energia Hivatal szerint ez ügyben további költségekbe már nem kellene verni magunkat), de sokan szorgalmazzák a gáz helyett más energiahordozók hatékony elterjesztését is.
Nem kap hűtőanyagot az Emfesz szállítója
Az Ukrajna gázimportját évek óta közvetítő RoszUkrEnergo nem jut többet földgázhoz sem Oroszországban, sem Közép-Ázsiában - jelentette ki kedden Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese. A RoszUkrEnergo eddig az ukrajnai szállításokon felül kapott gázból eladott Magyarországra is, az Emfesznek, amely jelentős részt birtokol az itteni piacból. Az új helyzetben még nem tudni, mi lesz az Emfesz-szállítások sorsa, de a Gazprom (amely a RoszUkrEnergo 50 százalékos tulajdonosa) más módon is megoldhatja az Emfesz gázzal való ellátását.