Eső után a nyugdíjpénztárak
Akinek éppen ahhoz van kedve, és valamely nyugdíjpénztár tagja, január elejétől akár naponta idegesítheti magát azzal, hogy most éppen mennyit ér pénztári megtakarítása. Ez évtől ugyanis a magánpénztáraknál is kötelező az elszámoló egység szerinti nyilvántartás, ami napi szinten lehetővé teszi a hozamok nyomon követését. Igaz, ebben a tükörben pillanatnyilag inkább annak az egy-két pénztárnak a teljesítménye mutat gyászosabb képet, amely már korábban elkezdte a napi rendszerességű adatszolgáltatást, hiszen az elmúlt hónapok lejtmenete az ő eszközértékükben követhető nyomon. Az igazi sokk azonban feltehetően a pénztár éves értesítőjének kézhezvételével éri majd a tagokat, különösen azokat, akiknek a befektetései nagyobb részvényarányú portfóliókban vannak. Ezt talán némileg ellensúlyozza az, hogy - most először - az elmúlt tíz évre visszatekintő átlaghozamrátát is közlik.
Számokat a Stabilitás Pénztárszövetség tegnapi tájékoztatóján csak egyetlen szervezet, a - szövetséghez most csatlakozott - Generali-pénztárak helyettes ügyvezetője említett: náluk a részvénytúlsúlyos növekedési portfólió vesztesége 17 százalék, a kiegyensúlyozotté hét százalék volt, míg a tisztán állampapírokba fektető, konzervatív portfólióé hétszázalékos pluszban zárt. Juhász Istvánné, a Stabilitás főtitkára azzal biztatta az újságírókat, hogy február közepétől az utolsó negyedévről is rendelkeznek majd hivatalos adatokkal, így teljesebb és öszszehasonlítható kép adható a tavalyi teljesítményekről.
A Stabilitás Pénztárszövetségbe visszatért Aegon-nyugdíjpénztárak vezérigazgatója, Ludvai Judit a legnagyobb veszélyként most azt említette: a pénztári tagok a különböző portfóliók különböző teljesítményét látva egyikből a másikba váltanak. Ez különösen nagy veszteséggel járhat azok számára, akik nagy részvényhányadú alapban vannak. Az Aegon tagjainak majd kilenctizede még több mint 15 évre van a nyugdíjtól - ez a magánpénztári szféra egészére jellemző - tehát az ő esetükben a veszteség még bőven behozható, ha azt most nem realizálják.
Ludvai szerint azokra vonatkozóan viszont át kellene gondolni a szabályozási rendszer módosítását, akiknek már csak pár évük van a nyugdíjig. Ezeket a pénztártagokat fenyegeti az a veszély, hogy a tisztán tb-rendszerben maradt kortársaik járadékát nem éri majd el a két pillérből származó ellátásuk. Bánfalvi István, az Aegon-pénztárak elnöke jelezte: ennek jogalapja is van, hiszen ezek az emberek az átlépéssel lemondtak addig megszerzett nyugdíjjogosultságuk negyedéről. A visszalépési szabályok módosítására a nyugdíjkerekasztal már javaslatokat is kidolgozott.