Ideje oroszul tanulni
- A londoni Henley on Thames szállodában láttam először olyan profi vendégfogadást, amit sosem felejtek el. Még a kilencvenes évek elején dolgoztam ott gyakornokként, amikor a helyiek a világszerte ismert híres egyetemi evezősversenyek egyik fogadását rendezték a Temze partján. Akkor tudatosult bennem először, milyen figyelmesség és precízség kell ahhoz, hogy a kalapkölteményes, fehér kesztyűs hölgyek és zsakettes urak egyáltalán leüljenek a zöldben terített koktélos asztalokhoz. Akkor csapott meg a profizmus szele, amire itthon is minden munkámban azóta is törekszem, mondja Birkás László, a bükfürdői Radisson szálló frissen kinevezett igazgatója.
A szombathelyi születésű fiatalember a felszolgálástól az értékesítési menedzseri posztig végigjárta a vendéglátós szakma lépcsőfokait, pedig gyermekkorában nem volt elképzelése jövőjéről. Mígnem 1991-ben, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium elvégzése után a budapesti Kereskedelmi, Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Főiskolára jelentkezett, ahol 1995-ben diplomázott. A rendszerváltás előtti időszakban már egyenesen vezethetett az út az első gyakorlati helyekre, köztük a távoli Ausztráliába, a közeli Ausztriába, a szombathelyi Pelikánba, a sárvári Park Innbe, majd a bükfürdői terepre, ahol előbb a svédek által épített Danubiusban, később jelenlegi munkahelyére, az ötcsillagos Radisson SAS Birdland Resort & Spaba került. Mostani kinevezéséig üzemeltetési igazgatóként dolgozott.
Ausztráliába rokoni meghívásra utazott: Sydneyben és Melbourne-ben negyedévig gyakorolta a szakma alapjait szállodákban, éttermekben. Persze ez lehetetlen lett volna a felsőfokú angol nyelvvizsga nélkül, ahogy később Ausztriában, Graz környékén sem ment volna semmire perfekt némettudás nélkül. A fiatal igazgató állítja: vele együtt másoknak is oroszul kell tanulnia, mert a német, osztrák, szlovák és cseh vendégek mellett a keleti piac meghódítása a cél. Egyre több az orosz, az ukrán, a lengyel és román turista a régióban. - De az is örvendetes, hogy a vendégek fele magyar - teszi hozzá.
Bükfürdő nemcsak azért különleges, mert európai hírű fürdőhely, és közel van az osztrák határhoz, hanem azért is, mert itt madárcsicsergésre ébred, békabrekegésre alszik el a vendég. A szálloda százhektáros parkban van, ahol több tucat madárfaj él, és egy tó is található. Egy 18 lyukú nemzetközi versenyekre alkalmas golfpálya is tartozik a hotelhez. Tavaly több mint 70 ezer vendégéjszakát kötöttek le a Radissonban.
Kézenfekvő kérdés: vajon mely területen képzelhető el előrelépés? - Az elődöm, a tavaly az Év szállodásának választott Erdei János által megteremtett színvonal megtartása mellett környezettudatosabb gazdálkodást szeretnék. Benevezünk a Zöld szállodaprogramba: megteremtjük a napkollektoros fűtés, a LED-égős világítás, a geotermikus és a szélenergia felhasználásának feltételeit. Másrészt szeretnénk a Villaparkot, illetve a Golfcentrumot a szállodához integrálni - sorolja terveit a frissen kinevezett igazgató.
A kérdésre, nem tartott-e attól, hogy fiatal kora miatt esetleg nehezebb lesz kellő tekintélyre szert tennie, azt feleli: mivel végigjárta a szakma lépcsőfokait, s kisebb szállodákban vezető is volt, kellő tapasztalattal rendelkezik. Soha senkivel nem beszélt magas lóról. Ez is hozzásegíti ahhoz, hogy együtt tartson egy 160 emberből álló csapatot, és sikerre vigye munkájukat.