Adóátalakítást, kiadáscsökkentést, reformokat sürgetnek a pártok

Nem lepte meg a pártokat a kormányfő bejelentése a vártnál nagyobb recesszióról. De csak ebben közös a véleményük. Kóka János szerint a kormány csak nyomás alatt teszi meg a szükséges lépéseket.

Már az idei költségvetés előkészítésekor tudni lehetett, hogy rugalmas tervezésre van szükség, hiszen senki sem becsülhette meg pontosan, milyen mély lesz és mennyi ideig tart a válság - mondta lapunknak Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője. Mivel a büdzsé bevételei alacsonyabbak lesznek a korábban vártnál, át kell számolni azt. A frakcióvezető szerint az azonnal ható intézkedéseken kívül át kell gondolni a hosszabb távú reformokat.

- Az MSZP szerint első lépésben fel kell gyorsítani az adóreformot - mondta Lendvai Ildikó. A változtatás sem egyoldalú tehernövelésből, sem egyoldalú tehercsökkentésből nem állhat - tette hozzá. Ezzel a költségvetés nem nyer nettó bevételt, ellenben a gazdaság élénkítésére ható adóváltoztatásokból már nyeresége lehet.

- Ha a kormány adóváltoztatásokkal, kiadáscsökkentéssel és az elmaradt reformok beindításával állna elő, azt az MDF is tudná támogatni - mondta kérdésünkre Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. Hozzátette, ha arra kerül a sor, ő ismét benyújtja azt a módosító indítványát, amelyet az előző ülésszakban is megtett, miszerint az áfa kétszázalékos emelése és a személyi jövedelemadó sávhatárainak kitolása szükséges. Hozzátette, ő jelen volt azon amegbeszélésen, amelyen Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója azt mondta, nekik mindegy, hogy a kormány adót emel vagy kiadást csökkent, de hatékonyabb a kiadások drasztikus lefaragása és a reformok beindítása. Herényi Károly szerint a kiadások visszafogásának egyik útja lehetne, ha a kormány végiggondolná, milyen feladatokat és döntési kompetenciákat akar magának megtartani, a többit pedig szakmai szervezetekhez delegálná.

Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője azt mondja: egyértelmű jelek mutattak arra, hogy a 2009-es büdzsében meghatározott 0,9 százalékos GDP-csökkenés inkább 2-3 százalékos lehet, az infláció azonban jóval alacsonyabb, ugyancsak
2-3 százalék körül alakulhat a tervezett 4,5 százalékkal szemben. - Ebben a helyzetben semmi sem indokolta, hogy az elmúlt hetekben a kormány 200 milliárd forintot költött el a közalkalmazotti kompenzációra és az év végi minisztériumi többletigényekre. Tekintettel arra, hogy az elemzők szerint nagyjából 200 milliárd forinttal lehet kevesebb a büdzsé idei bevétele, az előbb említett kifizetések összege nagyon fog hiányozni - tette hozzá. Kóka János szintén előveszi korábbi módosító indítványait: a működési kiadások csökkentését célzó intézkedésekkel mintegy 100-150 milliárd forintot lehetett volna megtakarítani.

Kóka János szerdán ígéretet kapott Varga Mihálytól, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnökétől, hogy rövidesen összehívják a testület rendkívüli ülését. Kóka János a megbeszélésre a pártja három elemből álló, már ismert javaslatcsomagjával érkezik. Ebben a félbe- vagy elmaradt reformok beindítását szorgalmazzák, például a nagy állami elosztórendszerek átalakítását. Javaslatot tesznek az állam működési költségeinek csökkentésére, az adóreform lehetséges területeire. Hozzátette, az látszik, hogy a kormány csak nyomás alatt teszi meg a szükséges lépéseket. Most egy ilyen helyzet állt elő.

A Fidesz tegnap sajtótájékoztatót tartott, amelyen - az MTI híradása szerint - Szijjártó Péter, a párt szóvivője felidézte: amikor készült a költségvetés, a Fidesz is és az elemzők is figyelmeztettek arra, hogy a viszszaesés nagyobb, az infláció kisebb lesz annál, mint amit a kormány tervez, s az előre jelzettnél jóval nagyobb mértékben csökkenhetnek a reálbérek. Pártja "brutális" megszorításokra számít. Arról azonban semmit sem mondott, szerintük mi lenne jelen helyzetben az ország vezetőinek teendője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.