Ötödével csökkent az alapok vagyona

Decemberben megállt a hazai befektetési alapokat sújtó tőkekivonási hullám, az alapok vagyona azonban így is 664 milliárd forinttal maradt el az egy évvel korábbitól.

Szörnyű évet tudhatnak maguk mögött a hazai befektetési alapok: a hitelpiaci válság és a befektetési jegyek őszi visszaváltási hulláma miatt az alapok vagyona 2008 végére 664 milliárd forinttal, 2526 milliárdra csökkent - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) adataiból. A több mint húszszázalékos zuhanás ráadásul úgy következett be, hogy az alapok száma közben jelentősen nőtt, hiszen a 2007 végi 321-gyel szemben tavaly december végén már 412 alapot kezeltek a Bamosz tagjai.

Összegszerűen a legnagyobb veszteséget a nyilvános nyílt végű értékpapíralapok szenvedték el, vagyonuk közel hatszázmilliárd forinttal csökkent egy év alatt, s bár a zuhanás elsősorban a részvénypiacok tavalyi rossz teljesítményével magyarázható, sok pénzt kivontak a befektetők. Arányában a legtöbbet az ingatlanalapok és az ingatlanalapokba fektető alapok vagyona csökkent 2008-ban: a fogyás mindkét alaptípus esetében meghaladja az egyharmados mértéket.

Vannak azonban olyan alapok is, amelyek lényegesen több pénzt kezelnek, mint egy évvel korábban. A garantált alapok vagyona például a 2007 végi 455 milliárd forintról 513 milliárdra, míg a zártkörű értékpapíralapoké több mint a duplájára, 89 milliárdról 193 milliárd forintra hízott. Igaz, ehhez a növekedéshez nagyban hozzájárult, hogy az előbbi alapok száma 110-ről 155-re, míg utóbbiaké 11-ről 29-re emelkedett.

A múlt hónapban megállt a befektetési alapokat október óta sújtó nagyarányú tőkekivonás: míg októberben és novemberben 275 milliárd és 130 milliárd forint értékben váltották vissza jegyeiket a befektetők, decemberben 14,5 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba. A hirtelen változás persze annak köszönhető, hogy az ingatlanalapok befektetői decemberben már nem tudták azonnal visszaváltani jegyeiket.

Az ingatlanalapok vagyona azonban még így is csökkent: bár decemberben 3,6 milliárd forint tőke érkezett az alapokba, a piaci veszteségek (például az ingatlanportfóliók átértékelése) 13 milliárdos mínuszt okoztak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.