Nem jutott el hozzánk az orosz gáz
Elzárt gázvezeték fogadta ukrán oldalon az Európába szánt földgázt Oroszországból. Öszszesen 1,6 millió köbméter gáz jutott az Ukrajnán át haladó exportvezetékbe a keddre tervezett 76 millió köbméter helyett, amely az orosz Szudzsa mérőállomásról a Balkánra és Törökországba jutott volna. (A Gazprom további 22 millió köbmétert ígért Szlovákiának is, ám ez sem jutott tovább Ukrajnánál.
Vlagyimir Putyin szavai szerint az ukrán fél elismerte, hogy nem tudják fogadni az orosz földgázt. - Ki kell derítenünk, hogy képes-e egyáltalán az ukrán fél a gázszállítás biztosítására - mondta az orosz kormányfő. Viktor Juscsenko ukrán elnök gyakorlatilag beismerte, hogy az ukrán tranzitvezeték-rendszer nem tudja úgy fogadni és továbbítani a gázt, ahogyan az orosz fél reggel megindította, nevezetesen egyetlen irányba, és azt mondta, ezért az ukrán fél műszaki megállapodást készített elő, remélve, hogy a Gazprom azt elfogadja. A tranzit műszaki feltételeiről szólva Juscsenko azt mondta, az egész vezetékrendszert kiegyensúlyozottan kell ellátni gázzal, főleg vissza kell térni az Ukrajnának szóló gázexport január elsejei leállítása előtti állapothoz. Hozzátette, hogy az előkészített műszaki megállapodásról már Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel is beszélt. A dokumentumnak rögzítenie kell a gázszállítások irányát, mennyiségét, minőségét, a bemeneti és a kimeneti nyomást, és betartását szintén a megfigyelőknek kell ellenőrizni.
A Gazprom neve elhallgatását kérő munkatársa lapunknak elmondta: hogy véleménye szerint január 15. előtt nem is jut földgáz Ukrajnán túlra.
- Nemhogy újra felfüggeszteni, újra megindítani sem tudtuk a gázszállítást - fakadt ki a Gazprom szóvivője, Szergej Kuprianov arra reagálva, hogy az ukrán fél zárt csövekkel fogadta a kelet-ukrajnai Orlovkánál az EU-ba szánt földgázt. A Gazprom szerint az ukrán fél olyan követelésekkel állt elő, amelyek arra utalnak, hogy a január 7-én leállított tranzitgáz orosz újraindítása után a beérkező gázt Kijev belső használatra vette volna el. - A hétfői brüsszeli megállapodással ellentétben Kijev nem engedte az EU és Oroszország megfigyelőit a föld alatti tározókhoz, és a tranzitért felelős egyben Ukrtranzgaz diszpécserközpontjába sem - mondta Alekszandr Medvegyev. A Gazprom vezérigazgató-helyettese szerint a belső felhasználás szándékára utal az az ukrán kérés is, hogy a Gazprom ne az Ukrajnán túli partnerekkel közvetlen összeköttetést nyújtó szudzsai állomáson, hanem két másik, belföldre irányuló vezetéken indítsa meg Moszkva az európai gázszállítást. - Érthetetlen az az ukrán követelés is, hogy a tranzit biztosításához 140 millió és egy másik ponton további 76 millió köbméter földgázt adjunk minden megállapodás nélkül - jelentette ki Medvegyev - hangsúlyozva, hogy Oroszországnak 2010 végéig érvényes tranzitszerződése van Ukrajnával. (E szerint Ukrajna 1,7 dollárt kap az áthaladó földgáz 1000 köbméteréért 100 kilométereként. Kijev 9,8-at követel.)
Medvegyev szavai szerint Ukrajna három éve nem ad érdemi információt a föld alatti gáztározóiról, noha az abban lévő gáz döntő része exportra, nem pedig belső felhasználásra van fenntartva. A Gazprom számításai szerint három éve 8 milliárd köbméter orosz gáz "tűnt el" Ukrajnában. Az orosz fél adatai alapján Kijev jelenleg tavalyról 615 millió dollárral, valamint késedelmi kamattal, és további 140 millió köbméter gáz árával tartozik Moszkvának. További adatok csak az után derülnek ki, hogy Ukrajna hozzájárul a tranzit megindításához. Akkor ugyanis láthatóvá válik, üres-e a tranzitvezeték, azaz hogy "lopott-e" Ukrajna földgázt az Európába szánt energiahordozóból.
A kedd reggeli remények szertefoszlása után újra kezdődtek a magas szintű konzultációk Brüsszelben. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és a cseh elnökség is telefonon próbált érdemi információkat kicsikarni az orosz és az ukrán vezetőkből, de csupán csalódottságának tudott hangot adni. Az energiaügyi biztos szóvivője azt mondta, hogy az uniós ellenőrök nem férnek hozzá a Gazprom és a Naftogaz irányító központjainak információihoz Moszkvában és Kijevben, s ez a megfigyelői misszióról szóló háromoldalú megállapodás nyilvánvaló megsértése. Az uniós hivatalnokok azonban óvakodtak attól, hogy megnevezzék, mely felet találják inkább felelősnek a krízis kirobbantásáért és eszkalálásért. Az energiaügyi miniszterek hétfő esti rendkívüli ülése után Andris Piebalgs biztos azt mondta, ha az ígéret ellenére mégsem jön a gáz kedden, akkor az EU felhagy semleges politikájával. Ám kedden újságírói kérdésekre a szóvivő azt válaszolta, Piebalgs nem jelölte meg az időpontot, mikor nevezi meg a felelőst.
Az EU központjában egyértelmű a vélekedés: az alku értelmében meg kellett volna indítani a gázszállítást, mihelyst a megfigyelők elfoglalták helyüket a gázvezeték mentén. Ezért elfogadhatatlan az unió számára, hogy kedden sem érkezett gáz a tagállamokba. Este nyilatkozatot adott ki az Európai Parlament elnöke, Hans-Gert Pöttering is, sürgetve a szállítások felújítását, s hogy mindkét ország bizonyítsa: megbízható partner akar maradni. S miközben Brüsszelben egyrészről azt mondják, a tárgyalások Oroszországgal a stratégiai partnerségről, s Ukrajnával a társulási szerződésről folytatódnak, másrészről hangoztatják: a két ország a legjobb úton halad, hogy hitelét veszítse.
Na, jöttek nézni, hogyan áramlik a gáz? Vagy ahogy nem áramlik? - kérdezte a Gazprom központjában összegyűlt újságíróktól Vlagyimir Putyin, miközben a háttérben a gázvezetékek sémái villogtak a falon. A táblán látható adatok szerint Oroszország ad gázt, ám ukrán oldalon nincs fogadókészség magyar idő szerint kedd 11 óra óta. - Érdemi választ nem adott erre a Naftogaz - mondta a Putyin mellett álló Alekszej Miller. A Gazprom vezetője hozzátette, hogy a vezeték közvetlen tranzitkapcsolatot biztosít az Ukrajnán túli partnerekkel - így Magyarországgal is -, ezért nem világos, milyen technikai okokra hivatkozva állhat a gázszállítás ukrán oldalon. A háttérben néha
a Gazprom oroszországi gázmezőit Európával összekötő vezetékek rajza villant fel. - Az egész világ tőlünk függ - húzta ki magát büszkén egy orosz újságíró a sémát nézegetve. Pedig a függés kölcsönös: Oroszország eddig legkevesebb 800 millió dollárt veszített a gázexport elmaradásán.