Ma reggelre megnyitják az orosz gázcsapot
Újabb gázdiplomáciai fordulót tartottak Brüsszelben hétfőn, holott már vagy egy hete jóformán mással sem foglalkoztak a döntéshozók, minthogy ingáztak Kijev és Moszkva között, illetve az unió központjában fogadták a Gazprom és a Naftogaz vezetőit. Hétfő délután végre úgy látszott, megoldódik a válság, s ma reggel nyitják az orosz gázcsapokat.
Az Európai Unió nem fogad el semmiféle további halogatást és kifogást - mondta hétfőn délután José Manuel Barroso bizottsági elnök, aki Traian Basescu román államfőt fogadta. Barroso hétfőn ismét telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz kormányfővel és Julija Timosenko ukrán miniszterelnökkel. Mint kifejtette, Putyin ígéretet tett rá: mihelyst az ellenőrök elfoglalják helyüket a vezeték mentén, megindul a gáz is.
- Reméljük, Moszkva betartja ezt az ígéretét - mondta Barroso, megismételve az unió azon álláspontját, hogy semmi sem akadályozza a csapok megnyitását. Ezt követően a cseh elnökség nevében Martin Riman iparügyi miniszter bejelentette: miután Brüsszelben hétfőn minden papírt minden érintett újra aláírt, az orosz ígéret szerint közép-európai idő szerint ma reggel nyolckor nyitják a gázcsapot.
Riman az uniós energiaügyi miniszterek rendkívüli értekezletén elnökölt. Az ülés közben, hétfő este Molnár Csaba arról tájékoztatta a brüsszeli magyar tudósítókat, hogy az illetékes tárcavezetők valóban remélik, végre megindul a gáz Oroszországból, ám ebben csak akkor lehetünk biztosak, ha Magyarországra is megérkezik az energiahordozó. Kérdésünkre, nem kellene-e a magyar cégeknek hivatalosan tájékoztatást kapniuk a szállítás felújításáról, a miniszter azt felelte, elvileg igen, de az orosz fél a csapok elzárásáról sem küldött értesítést.
Az értekezleten magyar javaslatra is megerősítették: erősíteni kell a szolidaritást az unióban, össze kell kötni a belső vezetékeket az ellátás biztonságának javítására, s új gázforrásokat és útvonalakat kell keresni. Utóbbi szükségességét már az augusztusi orosz-grúz háború után csúcsszinten is megfogalmazták az EU-ban. A gyakorlatban Molnár Csaba szerint felértékelődik a Nabucco vezeték, valamint az Északi és a Déli áramlat, illetve még szorgosabban fel kell kutatni új lelőhelyeket. Az unió Azerbajdzsán és Türkmenisztán felé vette az irányt, illetve a cseppfolyós gáz importját is szorgalmazza. Egyértelművé vált, hogy stratégiai gázkészletet kell felhalmozni. Kiderült, Magyarország kiemelkedően jól áll, ezért adhatott gázt Szerbiának és Boszniának. A tanácsülésen ezt újra a szolidaritás jó példájaként emelték ki a bizottság részéről.
A rendkívüli miniszteri találkozó előtt, illetve azzal párhuzamosan Brüsszelben közzétették azt a szöveget is, amelyben az EU megegyezett Oroszországgal és Ukrajnával a megfigyelők telepítéséről, munkájuk előmozdításáról, valamint a költségekről. S hétfőn újra Brüsszelbe érkezett a Gazprom és a Naftogaz elnöke, Alekszej Miller és Oleg Dubina, illetve az orosz és az ukrán kormányfő helyettese. Ugyanazok jöttek, akik ugyanitt a múlt héten kölcsönös vádaskodások közepette egymásra hárították a felelősséget. A múlt heti brüsszeli közjáték után kezdte meg Topolánek cseh kormányfő, uniós elnök szombat-vasárnapi ingadiplomáciáját, amelynek eredményeként úgy látszott, valóban minden akadály elhárult, hiszen minden fél aláírta a szükséges dokumentumokat. De Timosenko egy kézzel írott nyilatkozatot is csatolt a papírokhoz vasárnap, s ezzel felborította a menetrendet, hiszen Moszkva ezt a lépést felháborodottan elutasította.
Az ukrán kormányfő időben korlátozni kívánta a megfigyelők jelenlétét, miközben orosz részről ezt hosszú távú megoldásnak tekintik. Igaz, hétfő reggel az ukránok visszavonták a követelésüket, de az oroszok azt követelték, hogy kezdjék újra az aláírási procedúrát. Erre utalt hétfő délelőtt Putyin szóvivője, Dimitrj Peskov, aki telefoninterjút adott brüsszeli tudósítóknak. Kérdésekre válaszolva Ukrajnát hibáztatta, mondván, a Gazprom alig várja, hogy megnyissa a csapot, de amíg nincs biztosíték a gáz áthaladására Ukrajnán, addig nem tehet semmit.
A háromoldalú megállapodás hétfői újabb aláírása után ma reggel nyolctól tehát újra haladhat gáz Ukrajnán át az unió felé. Ha nem így lesz - jegyezte meg a tanácsülés után Andris Piebalgs energiaügyi biztos -, az unió felhagy eddigi semleges politikájával, és megnevezi, kit tart felelősnek a válság kirobbantásáért. Az elnökség nevében Martin Riman azonban arra utalt, mindkét felet hibáztatja. Piebalgs szerint Oroszországnak és Ukrajnának teljesítenie kell szerződésben vállalt szállítási kötelezettségét. S bár hétfő késő este az energiaminiszterek még meghallgatták az orosz és ukrán vendégek véleményét, már minden figyelem az orosz csapokra irányult. Ha megnyílnak, akkor a gáz akár 24 órán belül elérheti a megrendelő országokat.
A krízis hatásainak összegzése, s az uniós energiapolitika módosításáról a vita azonban ezután kezdődik.