Javaslat az ideiglenes adókönnyítésre
Gazdasági recesszió időszakában az átlagosnál is gyakoribb, hogy a cégek nem tudnak egymásnak fizetni. A tanácsadó cég ezért olyan javaslatokat fogalmaz meg, amelyek lehetővé tennék, hogy adót csak azok után a kiszámlázott összegek után kelljen fizetni, amelyek meg is érkeznek, illetve az adófizetést lehessen az összeg beérkezéséig halasztani. Ehhez a kétes követelésekre képzett céltartalék szabályainak lazítására lenne szükség. Az áfabefizetést illetően pedig arra, hogy ha hosszú ideig nem folyik be a bevétel, amelynek áfáját a cég már befizette a költségvetésbe, akkor azt visszaigényelhesse. Ellenben, ha ő nem fizet más vállalkozásnak ugyanennyi ideig, az általa levont áfát neki kelljen befizetnie a költségvetésbe.
Könnyítést javasolnak a veszteségelhatárolás terén is: mint Erdős Gabriella, a PwC cégtársa mondja, a válságtól függetlenül is indokolt lenne a veszteségelhatárolást lehetővé tenni a különadóban és a helyi iparűzési adóban. A tartósan veszteséges cégeknél (ezeknél APEH-engedély kell a veszteségelhatároláshoz) megkönnyítenék az engedély megadását.
A foglalkoztatottak számának megőrzését a Start-kedvezményekhez hasonló rendszer bevezetésével ösztönöznék: akkor járna járulékkedvezmény, ha a cég nem küldi el a dolgozót, hanem kisebb pénzért, kevesebb műszakban vagy részmunkaidőben, de foglalkoztatja. Arra is szükség volna, hogy a kormány ideiglenesen (egy-két évre) lazítson a vissza nem térítendő támogatásokhoz - így az uniós támogatásokhoz - és egyes adókedvezményekhez előre vállalt beruházási, létszámnövelési vagy -megtartási, illetve bevételnövekedési feltételeken. Lényeges, hogy mindez csak ideiglenes legyen, s az adófizetők pénze olyan cégekhez kerüljön, amelyek valóban termőre tudják fordítani.
Mindezek mellett az uniós támogatásoknál a gazdaságfejlesztés terén a támogatási intenzitás 5-10 százalékos emelését javasolják ott, ahol ez lehetséges, valamint a források átcsoportosítását a cégek beruházását elősegítő programokba olyan területekről, ahol már látszik, hogy az ország nem lesz képes felhasználni az arra szánt összeget.
Az egyelőre 18 pontból álló munkaanyag nagyrészt ideiglenes javaslatokat fogalmaz meg, az üzleti szféra csak a pénzügyi válság végéig kér könnyítéseket a kormánytól - a PwC saját ötletein kívül több szakmai szervezet és ügyfelei észrevételeit is összefoglalta.
Azt egyelőre nem tudni, mindez mibe kerülne a költségvetésnek 2009-10-ben. A PM a napokban kapja meg az első munkaanyagot, ezután tudják elvégezni a számításokat. A szakértők várakozása szerint a javaslatok egyenlege nagyjából nullszaldós. A tanácsadó cég szakmai vitát kezdeményez a javaslatokról, amelyeket - ha sikerül megállapodni - a PM-nek kellene jogszabályba foglalnia. Erdős Gabriella úgy véli, ha minden jól megy, a módosítások akár július 1-jével hatályba is léptethetők.