Újabb piramisépítő bukott le Amerikában
Joseph Forte kispályás volt az 50 milliárd dolláros kárt okozó "nagy testvérhez", Bernard Madoffhoz képest, hiszen csupán 50 millió dolláros veszteséget okozott mintegy nyolcvan kliensének, akik első hallásra nem is akarták elhinni, hogy pénzük teljesen vagy nagy részben odalett. David Baratko, New Jersey-i polgár tavalyelőtt bízta megtakarításait a kiemelkedően magas hozammal a pénzt magához mágnesként vonzó Fortéra, s eddig nem is csalódott benne. Most azt mondta a Philadelphia Inquirer újságírójának, hogy képtelen felfogni, miként űzhette az ipart Forte csaknem másfél évtizeden át zavartalanul. Hol voltak a hatóságok? - tette fel a költői kérdést. Nos a válasz egyszerű: Forte nem jelentette be az 1995-ben indított, s általa menedzselt alapot az amerikai tőzsdehatóságnál (SEC), így annak nem is lehetett erről közvetlen tudomása. Más kérdés, hogy informálisan eljutottak-e a SEC-hez a piramisjátékról szállingózó hírek.
A hatóságok előtt az 53 éves Forte azt vallotta, hogy az új befizetésekből 20 milliót fordított a régi követelések kielégítésére, 12 milliót viszont saját céljaira használt fel, azaz elsikkasztott. Az utánpótlással soha nem volt gond, a 18 és 36 százalék közötti hozamígéretek megtették a hatásukat, igaz, Forte nagyjából tisztában volt a korlátaival, és nem mindenkit engedett be a "klubba". Jól tette, ugyanis befektetőként meglehetősen iskolás módon bánt a rá bízott pénzzel. A kimutatások szerint mindössze 2002-ben sikerült nyereséggel zárnia, akkor is csupán 21 ezer dollár volt a profit.
Ezzel szemben 1998 és 2008 között összesen 3,3 millió dollár vesztesége keletkezett a rosszul sikerült határidős ügyletei miatt. Ennek ellenére legutóbbi, szeptember végi tájékoztatójában még 154 millió dollárt tüntetett fel az alap vagyonaként. Most viszont az MF Global kasszájában csupán 146814 dollár lelhető fel.
Amikor Forte szembesült a fizetésképtelenség tényével, Madoff-fal ellentétben maga jelentkezett a hatóságoknál. (Mint ismert, Bernard Madoffot saját fiai jelentették fel.) Vagyonát zárolták, a nyomozást megindították ellene. A bíróságon ügyvéd nélkül jelent meg, ám azóta bezárkózott otthonába, a média számára elérhetetlen.
A MF Global alap működése egyébként meglehetősen zavaros volt. Az elmúlt tíz évben a könyvek tanúsága szerint Forte 25,8 millió dollárt helyezett el az alapnál, s 23,1 milliót vett ki onnan. 2002 októbere és 2007 februárja között egyetlen dollárt sem helyezett el az alap számláján. Legutolsó befektetői tájékoztatójában azt írta az ügyfeleinek, hogy 2008 első kilenc havában 33,78 millió dollárnyi friss forrást fektetett be. Az alapkezelés "díjaként" 10-12 millió dollárt tett zsebre saját bevallása szerint, ehhez képest a hatóságok szerint 28,7 millió dollár vándorolhatott hozzá a befektetők pénzéből. Ennek hollétéről nincsenek információk. Fortét - csakúgy mint Madoffot - 20 évre ítélhetik, ha beigazolódik a bűnössége.
Morzsák jutnak csak a Madoff-károsultaknak
Minden ötvenedik elsíbolt dollárra találtak egyelőre fedezetet a piramisjátékon megbukott Bernard Madoff nagybefektető vagyonleltárát elkészítő szakemberek. Az általa okozott 50 milliárdos kárral szemben az értékpapírokban, érdekeltségekben, ingatlanokban és autókban, hajókban és ékszerekben megtestesülő - feltehetően - teljes vagyon egymilliárd dollárt képvisel.
A Madoff nevét viselő vagyonkezelőnél 830 millió dolláros értékesíthető vagyont térképezett fel a kirendelt felügyeleti biztos. Maga a brókercég 40 millió dollárt érhet, a hiányzó rész pedig a Madoff személyes vagyontárgyaiból áll össze. Manhattani "aranykalitkája" becslések szerint 10 milliót ér, emellett 9 másik ingatlan van a nevén, egy közülük a dél-franciaországi Antibes-ben. Felesége sem szegény: Ruth Madoff Manhattanban, Montaukban, New Yorkban és a floridai Palm Beachen egyaránt rendelkezik saját ingatlannal, együttes értéküket a bíróságnak átadott iratokban 19 millió dollárra becsülték. Bernard Madoff kényelmét négy jacht és három luxusautó szolgálta. Mindez most vagyonzár alatt áll.
Azok tehát, akik Madoffra bízták pénzük fialtatását, nem sok jót remélhetnek. A hasonló befektetési csalások esetében ugyanis a megtérülési mutató általában 10 és 50 százalék közé esik - nyilatkozta a Bloombergnek Lynn LoPucki, a kaliforniai UCLA egyetem csődmenedzselést oktató professzora. Az eddigi legnagyobb port felverő esetben, az Enron energiakereskedő cég csalárd csődbe vitelénél 36 százalékos volt a megtérülési arány 2008 elején. A Madoffnál ez az arány most 2 százalék. A károsultak abban bízhatnak, hogy Madoff - szokásához híven - most is megtévesztette a hatóságokat, és a nyomozók újabb és újabb eltitkolt vagyonelemekre bukkannak. (K. B.)