Elfűtött az ország a sajátból
Az előzetes félelmek ellenére a hétvégén nem akadt gond az ukrán oldali források elapadása miatt vészüzemmódban működő hazai gázellátással. Az erőművek és a legnagyobb fogyasztású cégek továbbra sem kapnak gázt, de a stratégiai készletekhez nem kellett hozzányúlni, és nem volt szükség a korlátozási sorrend közepes cégekre vonatkozó II. fokozatának érvényesítésére sem.
Komoly hidegek mellett így szombaton az ország gázfogyasztása 63,6 millió, tegnap pedig az előrejelzések alapján 61-64 millió köbméter volt. A források változatlan mennyiségben álltak rendelkezésre: a hazai tárolókból napi 53 millió köbméter, a Mol hazai kitermeléséből 9 millió köbméter (ezek továbbra is csúcsra járnak), a nyugati csőből pedig napi 4,2 millió köbméter érkezett. Az ez utóbbit biztosító két cég közül a német E.ON Ruhrgas a szerződéses 1,5 millió dupláját küldi, és a számok tanúsága szerint a francia Gaz de France is megfejelte valamivel a vállalt egymillió köbmétert.
Molnár Csaba energiaügyi miniszter szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat központjában (OMSZ) tájékozódott a várható időjárásról. Bozó László, az OMSZ elnöke arról számolt be, hogy a jövő hét közepéig marad az átlagosnál hűvösebb időjárás.
Lapunk kérdésére a miniszter kijelentette: a magyar gázszállító rendszer teljes mértékben felkészült az Ukrajnából várható gáz fogadására, de az orosz gáz nem érkezett meg a hétvégén onnan.
Magyarország már nemcsak Szerbiának, hanem azon keresztül Bosznia-Hercegovina, illetve Horvátország számára is ad gázt. A szállításokról annyit tettek közzé, hogy azt Magyarország és Németország, közelebbről pedig a Mol és az E.ON Ruhrgas közösen nyújtja a déli államoknak. Pontos számok csak Szerbia kapcsán tudhatók: déli szomszédunknak egész hétvégén juttattunk napi 4,7 millió köbmétert (ez ott az alapellátás fenntartására már elég), amiből kétmilliót a Mol a határ menti kitermelésből biztosított, míg az E.ON Ruhrgas 2,7 milliót az oszták betáplálási ponton keresztül küldött Szerbiának. Bosznia-Hercegovina napi 1,5 millió köbmétert kapott, amit szintén Magyarországról tápláltak be a Szerbián keresztül vezető csőbe. Habár a Horvátországnak juttatott egymillió köbméter szintén közös adomány, az fizikailag nem jelent meg Magyarországon, hanem Ausztriából egyenesen Horvátország felé vette az irányt.