Nem bírjuk sokáig a csúcsra járatást
Nyugati importszerződéseink viszont továbbra is teljesülnek: emiatt érkezik Ausztriából napi 2-3 millió köbméter. (Ezek a szállítók a cég anyavállalata, a német E.ON Ruhrgas, illetve a francia Gaz de France, amelyek most feltehetőleg saját készleteikből biztosítják az ellátásunkat.)
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója figyelmeztetett: a berendezések, illetve a gázmezők csak rövid ideig bírják a csúcsra járatást. Ezután - teljesen normális üzemi körülmények mellett is - folyamatosan csökken a belső nyomás és az így kinyerhető mennyiség - szögezte le. (Szakemberek lapunknak ennek kapcsán elmondták: az 53,5 millió köbméteres napi kapacitású tárolók mintegy 10 nap után 46-47 milliós szintre állnak be, ami a teljes, 3 milliárdos készlet kiürüléséig nagyjából ezen a szinten marad. Ebből kijön: a tárolói készletek folyamatos csúcsra járatás mellett legfeljebb 60 napig elegendők.)
Hernádi felhívta a figyelmet: még soha nem történt meg az, hogy Ukrajna felől egyszerűen elreteszelték volna a gázvezetéket. A néhány napos kiesés 2006 elején is csak 30-40 százalékra volt tehető. Megítélése szerint egy ilyen helyzet hatásainak enyhítésére az elmúlt években "ami csak rajtunk múlt, szinte mindent megtettünk", mégpedig megfogalmazása szerint ritka széles politikai egyetértés mellett. Megemlítette, hogy 2009 végére a magyar stratégiai gázkészletek a mostani 500 millió köbméter helyett már 1,2 milliárd köbméterre rúgnak majd. (Ilyen célú tároló - amely a Mol beruházásában készül - sehol másutt a világon nincs. Igaz viszont az is, hogy Magyarország gázfelhasználása, illetve az Oroszországtól való gázfüggősége is egyedülálló.) Innen naponta 20 millió köbméter lesz kinyerhető, ami alapvetően növeli az ellátás biztonságát. Igaz, ennek költsége beépül a gázdíjba is: ez az ára annak, hogy Magyarország az elmúlt években egy nem túl egészséges energiafogyasztási struktúrát alakított ki - fogalmazott. Többekkel együtt abbéli reményének adott hangot, hogy a válság lökést ad a nem orosz gázforrásokra alapozó nemzetközi Nabucco-gázvezeték fejlesztésének. Úgyszintén megemlítette a tengeren szállított cseppfolyós gáz továbbítására tervezett horvátországi terminált. Fontosnak nevezte a közép-európai országok gázvezeték-hálózatainak összekötéséről szóló úgynevezett NETS-tervet is. Ha a térség gázvezetékei egységesek lennének, most Szerbiának sem lennének alapvető ellátási problémái - jellemezte a helyzetet.
Faller Jenő, a Külügyminisztérium szakállamtitkára szerint a tárcánál külön munkacsoport alakult, tegnap konzultációra bekérették Oroszország és Ukrajna Magyarországban akkreditált nagyköveteit, kezdeményezik az orosz-magyar, illetve ukrán-magyar gazdasági vegyes bizottságok összehívását, előkészítik Viktor Juscsenko ukrán és Sólyom László magyar államfő január 12-i nyíregyházi találkozóját.
A Magyar Energia Hivatal szerint egy olyan országban, ahol nincs elegendő gázkitermelés, nem célszerű a nagyarányú tartalékolás. A tárolás olyan mértékű megnövelése, amely hosszabb idejű importszünet esetén is biztosítaná a folyamatos ellátást, nagyon sokba kerülne a fogyasztóknak. Ez veszélyeztetné a gazdaság versenyképességét, és megterhelné a háztartásokat. A hivatal szerint a részleges földgázkorlátozás lehetőségével együtt kell élnünk.