Egynapos krízis a tejiparban
Tegnap délelőttől több nagy tejfeldolgozó kénytelen volt csökkentett energiaszinten szervezni a termelését – mondta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese. Ilyen esetben rutineljárásnak számít, hogy a leginkább energiaigényes tejporítást és az UHT-tej-feldolgozást ideiglenes felfüggesztik. Később kerül sor más feldolgozósorok leállítására is.
Mint azt Mélykuti Tibortól, az Alföld Tej Kft. ügyvezetőjétől megtudtuk, amennyiben tíz százalékkal csökken a székesfehérvári feldolgozóba érkező gáz, akkor először az UHT-gyártást állítják le, de 30 százalékos gázapasztás után a teljes gyártással leállnak. Ez naponta mintegy 600 ezer liter tej át nem vételét jelenti, a többi mintegy 300-400 ezer litert nyers tejként exportálják.
Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke szerint ha a naponta hárommillió litert feldolgozó tejipar leáll, rövidesen kisebb-nagyobb korcsolyapályák alakulhatnak ki a tehenészetek körül, ugyanis több tízmillió liter tejtől lesznek kénytelenek így megszabadulni a tehenészetek.
Az agrárkamara ezért azonnali intézkedést kért a kormánytól. A tehenészetek ugyanis legfeljebb 1-2 napi tejet tudnak tárolni, ezért a korlátozás szabályozásánál figyelembe kellett volna venni, hogy a tejipar szinte órára beosztott menetrend szerint, folyamatos üzemben dolgozik, s ennek megfelelően a tehenészetek is e rendszerhez igazodnak. Amennyiben ezek az állattartó telepek nem tudják elszállítani a tejet, úgy – környezetszenynyezés miatt tiltott módon – ki kell hogy öntsék, ha viszont nem fejik az állatokat, akkor azok megbetegedhetnek, elpusztulhatnak.
Késő délután végül az egyedi elbírálás alapján a nagyobb tejfeldolgozók végül megkapták a felmentést a korlátozás alól, így folytathatták a termelésüket, ezzel egyelőre elhárult a veszély a tehenészetek fölül is.
A gázkorlátozás a tejiparhoz hasonló helyzetet alakíthatna ki a baromfiágazatban is. Amint Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke elmondta, tegnap délutánig egyetlen olyan felelőst sem találtak, akitől pontos választ kaptak volna a szárnyastartó telepek és feldolgozóüzemek lehetséges gázkorlátozásáról. Ha csökkentenék a feldolgozást, akkor az ólakban lévő, mintegy 60-100 milliárd forint értékű szárnyast és a tenyésztésben szerepet játszó állatokat kellene elpusztítani, mert szervezetten ennyi baromfit kényszervágni, feldolgozni sem lehet. Az egyedi menteséggel mindenesetre a baromfiipar is elkerülheti ezt a kényszerhelyzetet.