Brüsszel gázt követel Moszkvától és Kijevtől

A gázszállítások sürgős felújítását követeli az unió Kijevtől és Moszkvától. Brüsszel kész megfigyelőket küldeni a helyszínre, miközben az orosz és az ukrán gázcégek vezetőit az EU központjába várják.

Az orosz Gazprom, az ukrán Naftogaz vezetői, a két ország kormányának illetékes miniszterei, valamint parlamenti bizottsági elnökei érkeznek ma Brüsszelbe, ahol megbeszéléseket folytatnak a remények szerint egymással, de az uniós intézmények döntéshozóival is - ezt erősítette meg szerdán az Európai Parlament elnöke, Hans-Gert Pöttering, valamint Prágában Mirek Topolánek cseh kormányfő és José Manuel Barroso európai bizottsági elnök. Az unió - s vele egy időben a Nemzetközi Energiaügynökség - elfogadhatatlannak nevezte tegnap a gázszállítások leállítását, s azok azonnali felújítását követelte. Barroso szerda délelőtt telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfővel a kialakult helyzetről, s leszögezte: a szerződésben vállalt menynyiséget el kell juttatni az európai fogyasztókhoz, máskülönben Moszkva és Kijev megbízhatatlan partnerré válik.

Ám Barroso és Topolánek - akik Prágában találkoztak, ahová a bizottság testületileg kirándult, hogy megismerkedjék a cseh elnökség terveivel - reménykedőn beszélt tegnap délután arról, hogy talán sikerül valamennyire előmozdítani a megoldást a mai brüsszeli találkozókon. A cseh miniszterelnök hozzátette: ha nem újulnak fel a szállítások csütörtökig, akkor az uniónak erőteljesebb lépésekre kell elszánnia magát. Nem részletezte azonban, hogy melyek is lehetnének e lépések. Barroso viszont azt hangoztatta, orosz és ukrán részről is elfogadják, hogy az unió megfigyelőket küldjön a helyszínre a gázszállítások ellenőrzésére. Az Európai Szocialisták tegnap reggeli frakcióülésén Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője sürgős uniós intézkedéseket javasolt, s felvetésére parlamenti határozat fogalmazódik a közös uniós fellépésről. A frakcióülésen az a nézet alakult ki, hogy a cseh elnökségnek és az Európai Bizottságnak komolyabban kell vennie a gázkrízist, amelyet eddig nem kezelt megfelelően. A szocialisták szerint rendkívüli uniós csúcstalálkozónak kellene egyértelmű jelzést küldenie, hogy az orosz és az ukrán magatartás megengedhetetlen.

Az EU ugyan gázfogyasztásának 25, importjának 42 százalékát Oroszországból szerzi be, ám a belső megoszlás egyenetlen. Míg néhány volt szocialista ország szinte száz százalékban az orosz gáztól függ, addig például Nagy-Britannia egy cseppet sem. Így nehéz igazi uniós szolidaritást kialakítani. A helyzetnek arra kellene ösztönöznie az EU-t, hogy növelje energiafüggetlenségét, például a sokat emlegetett Nabucco gázvezeték megépítésével, de számos francia, olasz, német nagy energiatársaság kétoldalú alapon kötötte le az orosz gázt, s inkább az Északi és Déli áramlat Moszkva által is szorgalmazott fejlesztését helyezi előtérbe.

Az Európai Uniónak nem lesz könnyű dolga az Oroszország és Ukrajna közötti közvetítő szerepében. Viktor Juscsenko ukrán elnök azt javasolta, hogy a tárgyalások idejére indítsák újra a szállításokat a december 31-én érvényes feltételek mellett Ukrajnának és az európai országoknak. A Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev szerint Ukrajna nem akar komolyan tárgyalni a gázügyről. Ezt azzal indokolta: az ukrán Naftogaz gázvállalat vezetősége csütörtökre jelezte érkezését Moszkvába, tudva, hogy a Gazprom előljárói akkor Brüsszelben tárgyalnak az EU vezetőivel.

Miller Gazprom-vezér tegnap is Putyinnál járt
Miller Gazprom-vezér tegnap is Putyinnál járt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.