Sorra állnak le az üzemek
A karácsonyi és az újévi szabadságolások után hétfőn újraindult a termelés az esztergomi Suzukinál, ám tegnap délelőtt ismét le kellett állni. Érdeklődésünkre a cég kommunikációs vezetője, Ruska Viktória elmondta, hogy a bevezetett a korlátozás miatt nem jut megfelelő nyomású és mennyiségű gáz a gyár működtetéséhez, várhatóan jövő hétfőn kezdenek el dolgozni, de ha előbb feloldják a korlátozást, egy napon belül újraindulnak.
Kató Aladár, a Tondach Magyarország Zrt. vezérigazgatója cégére nézve tragédiának nevezte azt, hogy rájuk is vonatkozik a gázkorlátozás. A négy cserép és egy téglagyárban az óránkénti 5100 köbméteres földgázfogyasztást 600 köbméterre mérsékelték, ami miatt az égetés alatt álló termékek harmada selejtté vált. A maradék gáz az irodák és a szociális létesítmények fűtésére elegendő, ezért az embereket szabadságra küldték.
A leállította békéscsabai üzemét a Wienerberger Téglaipari Zrt. is. Kovács József termelési igazgató az MTI-nek azt mondta, hogy a másik két gyárukat felkészítették erre. A társaság egyébként vevőit ki tudja szolgálni, mivel van elég terméke raktáron.
A Videoton gyáregységeit is érintette a korlátozás - tájékoztatta a Népszabadságot Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója. Helyi intézkedésekkel ugyan tudták kezelni a kialakult állapotot, ám mint mondta: a helyzet rávilágít a meglévő rendszer visszásságaira. Úgy véli: a jelenlegi, gázkorlátozásra vonatkozó törvényi szabályozás és a hozzá kapcsolódó kormányrendelet túlságosan merev, a gazdaság sajátosságait részben figyelmen kívül hagyja.
Például adott kategóriába tartózó cégnek mindössze 4-8 óra áll rendelkezésükre, hogy minden előzetes figyelmeztetés nélkül felkészüljenek a fogyasztásból való kizárásra. Így sokaknak arra sem adnak lehetőséget, hogy kárenyhítést, azaz temperáló fűtést végezzenek. Eközben ráadásul a korlátozásra nem szorított falhasználókat érintetlenül hagyják, és nem ösztönzik őket magtakarításra.
Sinkó Ottó is úgy látja, hogyha a III. kategóriába tartozó cégeket is korlátoznák, az a nemzetgazdaság egészére is katasztrofális hatással lenne, mert szinte minden közepes és nagy ipari cég leállna. A helyzetet a termeléskiesésen túl az újraindítás költsége és időigénye is súlyosbítaná. A vezérigazgató hozzátette, hogy az ipari termelőkkel szemben sokkal célszerűbb lenne az egyébként IV. kategóriába sorolt oktatási intézmények korlátozása. Ők - például a vizsgaidőszak módosításával vagy fagyszünet elrendelésével - lényegesen könnyebben és rugalmasabban kezelhetnék a helyzetet, mint sok ipari vállalat.
A gázkorlátozás miatt leállította a termelést szerdán a Hankook rácalmási gumiabroncsgyára; a munka várhatóan pénteken, az éjszakai műszakban kezdődhet újra - mondta az MTI-nek a cég szóvivője. Roy Katalin tájékoztatása szerint a vállalat a gázkorlátozás szempontjából a második kategóriába tartozik, ezért az üzemben teljesen le kellett állítani a munkát. Mint elmondta: a rendszert le kellett hűteni, s ha megkapják az engedélyt a pénteki újraindításra, az újbóli felfűtés után kezdődhet meg a termelés.
Késő délelőtt a Graphisoft Parkban is korlátozták a gázfelhasználást, így az irodaépületet csupán állagmegóvó hőmérsékleten 10-14 fokon üzemeltetik. - Gondolkodunk mi lehet a megoldás. Esetünkben még az a szerencse, hogy sok IT cég van a bérlők között, így itt szóba jöhet a távmunka - fogalmazott Szűcs Tibor, a Graphisoft Park Services (GPS) Kft. ügyvezető igazgatója.
A gázkorlátozás ugyan még nem vonatkozik minden kereskedelmi szolgáltatókra, de a korlátozási sorrend hármas kategóriájába tartozó cégek és szállodák is foglalkoznak már azzal, hogy hogyan kezelhetnének egy esetlegesen rájuk is vonatkozó intézkedést.