Oslo: nem jobb, csak működik

Az Oslói Egyetem (UiO) a világ topegyetemei között csak 177., de így is jócskán megelőzi a magyar intézmények bármelyikét a ranglistán. Mégis kevés magyar diák vállalja az utazást a hideg Norvégiába.

Az Oslói Egyetemen multikulturális közegbe csöppen a kíváncsiskodó. A modern, ízléses és egyszerű épület földszintjén muzulmánok hajolnak a szőnyegükön Mekka felé, a büfében kék szemű norvégok árulják a kávét pakisztániaknak, és elvétve magyar szót is hallani. Adler Tamástól - a Budapesti Corvinus Egyetem szociológia és kommunikáció szakos hallgatójától - tudtunk meg közelebbit arról, miért is érdemes eljönni egy olyan országba, ahol 800 forintnyi koronába kerül egy kiló kenyér és már októberben ráfagy a lehelet a kabát szélére. - Lehet legózni például, a mediatized stories címet viselő óra keretén belül - mondja. - Itt a legókockák identitást kifejező eszközzé válnak, ahogy a sokkal inkább annak tartott iwiw, facebook vagy a blogok is.

Adler Tamás az Oslói Egyetem könyvtára előtt
Adler Tamás az Oslói Egyetem könyvtára előtt

Maga a tanár szintén készít egy koncepciót legóból, és később magyarázni kezdi. Nemcsak tudományról beszél, hanem a magánéletéről is. - Ilyen személyes hangnem a pesti Közgázon elképzelhetetlen - mondja Adler Tamás. - Viszont itt nincs olyan, hogy délutánonként együtt trécseljen egy kávé mellett a hallgatójával.

Mert itt mindenkinek egyforma esély jár időben és tananyagban: ezt szigorúan betartják. Oslóban az átlagos hallgató három-négy tárgyat vesz fel. - Összesen? - Igen, de ehhez hozzátartozik, hogy folyamatos, komoly munkát követelnek az oktatók, nem csak a vizsgaidőszakban - meséli a magyar diák. - Év közben is hirdetnek vizsgákat. Aki itt beleszagol az egyetemi életbe, azt tapasztalhatja, hogy igen céltudatosak a hallgatók, de maguk az oktatók is, akik sűrűn publikálnak szaklapokba norvégul és angolul is.

Adler Tamás szerint, aki otthon nem kap ösztöndíjat Nagy-Britanniába, az Egyesült Államokba vagy Kanadába, nyugodt szívvel jelöljön meg egy skandináv országot is, ahol egyetemi tanulmányait folytatná. Az angol nyelvű oktatás Norvégiában, Svédországban és Dániában is versenyképes.

Hiába kerül sokba az élet Norvégiában, mégis megéri ott tanulni. A hétköznapokról a magyar diák csak annyit mondott, hogy igen egyszerűek. Senki sem akarja átverni, amikor fizet, mindenki végzi a dolgát és segítőkész. - Nem más vagy jobb a kinti rendszer, mint idehaza, egyszerűen csak működik - vélte Adler Tamás. - Általában minden elsőre és olajozottan elintézhető, az emberek nem rohannak az élettel, kényelmesen kenik meg reggelente édes ízű, barna sajtos kenyerüket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.