Mégsem dolgozunk szombaton
A kormány azért invitálta tegnap soron kívüli találkozóra a szociális partnereket, hogy változtassák meg az egyezséget, s a földgázszolgáltatás korlátozása következtében kialakult helyzetre tekintettel halasszák el márciusra a pótmunkanapot. A szociális partnerek vita nélkül elfogadták a javaslatot: most szombaton mégsem kell dolgozni, s tanítás sem lesz az iskolákban, helyette viszont március 28-a munkanap lesz.
Tekintettel a tegnapi eseményekre, egyáltalán nem volt meglepő a miniszterelnök kezdeményezése. A kettes fokozatú gázellátási korlátozás nyomán több termelőüzem leállt vagy csökkentett üzemmódban működött. A hétfőn újraindult esztergomi Suzuki-gyárban nem tudták működtetni a gyártósorokat, ezért jövő hétfőig leállt a termelés. Kényszerszabadságra küldte négy cserép- és egy téglagyárának dolgozóit a Tondach is, az újraindítás napokba telik. Ugyancsak le kellett állítania működő üzemeit a Wienerberger Téglaipari Zrt.-nek. A gázkorlátozás miatt nem termel a Hankook gumiabroncsgyár. Tegnap délelőtt a budapesti Graphisoft Parkban is korlátozták a gázfelhasználást, az irodaépületet állagmegóvó hőmérsékleten, 10-14 fokon üzemeltetik. Mivel a bérlők között sok az informatikai cég, esetükben működik a távmunka. Nagy bevásárlóközpontok, hipermarketek arról tanácskoztak tegnap, ha szükséges, mely áruházaikat zárják be először, milyen hőmérsékleten üzemeltessék a centereket. Egyedi elbírálást kértek a gázkorlátozásban érintett élelmiszer-ipari cégek, mert a hiány nemcsak az ő termelésüket lehetetlenítette volna el, hanem a nekik szállító tejtermelőkét, sertés- és baromfitartókét. Gráf József agrárminiszter végül tegnap késő délután bejelentette: egyedileg felmentést kapnak az alapellátást biztosító élelmiszer-feldolgozó üzemek a gázkorlátozás hatálya alól.
A lakosságot egyelőre nem érinti a korlátozás, a hazai tartalékokból még viszonylag sokáig biztosítható a háztartások ellátása. A boltokat azonban már így is megrohanták az emberek a hősugárzókért és az olajradiátorokért.
A gázvita Oroszország és Ukrajna között folytatódik. A szócsata után estére kiderült, hogy a két állami vállalat, az ukrán Naftogaz és az orosz Gazprom vezetői ma Brüsszelben találkoznak. Az Európai Unió vezetői mind határozottabban követelik a két országtól, hogy egyezzenek meg végre, és állítsák helyre a gázszállításokat.