Szövevényes ellentétek az orosz-ukrán vitában

Belpolitikai harcok, régi sérelmek és gazdasági érdekellentétek állhatnak az orosz–ukrán gázviszály mögött. A telente menetrendszerűen bekövetkező gázcsapelzárásokkal ezúttal messzire mentek a felek, de már nagy a nyomás rajtuk a megegyezésre.

Joggal teszik fel Európa országai a kérdést: mi közük van Oroszország és Ukrajna vitájához. Oldják meg maguk között a nézeteltéréseket, és áramoljon ismét a földgáz. Csakhogy az oroszok és az ukránok ehelyett egymásra mutogatnak, és hogy nyomatékot adjanak szavuknak, sorra elzárják a csapokat. Az EU háromoldalú megbeszéléseket indítványozott. Alekszandr Medvegyev, az orosz Gazprom második embere tegnap roadshow-t tartott: Londonban, Párizsban és Berlinben próbálta a maga igazáról meggyõzni a nemzetközi közvéleményt. Berlin és Washington is erélyesen azonnali megoldást sürget.

Az ügy háttere azonban túl szövevényes. Oroszország nem nézi jó szemmel, hogy Ukrajna kitartóan törekszik a NATO-tagságra. Nem segítik a megoldást az ukrajnai belharcok sem. Viktor Juscsenko elnök és Julija Timosenko kormányfő a gázprobléma megoldásával saját magának igyekszik jó pontokat szerezni a következõ választásokra.
Ezeknél is nyomósabb érv a gazdasági érdek. A Gazprom december végén ezer köbméterenként 250 dolláros áron ajánlotta Ukrajnának a gázt 2009-re, ami több az előző évi 179,8 dollárnál, de még így is kedvező lett volna. Ezt azonban nem fogadták el az ukránok, akik tudatosan húzzák az időt. A földgáz árát a kőolajé alapján állapítják meg féléves késéssel, vagyis a gáz a kőolajárakat követve hamarosan olcsóbb lesz – írta az MTI. Kijevnek tehát érdekében áll elodázni a szerződéskötés idõpontját.

A Gazprom persze a mai árak alapján igyekszik szerződni. Ráadásul nem orosz, hanem türkmenisztáni gázt szállít Ukrajnának, amelynek áráról félévente állapodik meg az eladóval. Ez a Gazpromnak hátrányos, mivel drágán veszi a gázt, ezzel szemben európai partnereivel negyedévente szerződik, vagyis ott olcsóbban lesz kénytelen adni azt.
A tulajdonviszonyok is teljesen áttekinthetetlenek az orosz– ukrán gázüzletben: a Gazprom és az ukrán importőr Naftogaz között közvetítőként ott áll a svájci székhelyű RoszUkrEnergo, amelynek a fele a Gazprom Bank, másik fele ukrán magánszemélyek tulajdonában van. A RoszUkrEnergo felerészben tulajdonosa az UkrGazEnergo cégnek, amelynek másik fele a Naftogaz tulajdonában van. Ráadásul az üzleti szerződések titkosak, így amikor a szereplők egymást vádolják különféle tartozásokkal, a külső szemlélő információ hiányában nem tudhatja, mi az igazság.

Ukrajna ezt a helyzetet használja arra, hogy ne fizessen. Az ország több mint kétmilliárd dolláros adósságot halmozott fel, amelynek jelentős részét átutalta, de a Gazprom szerint még tartozik 614 millió dollárral. Ukrajna tartja magát, hiszen föld alatti tárolóiban a fûtési szezon végéig elegendő tartaléka van. A Gazprom pedig ki van szolgáltatva Kijevnek, ugyanis Ukrajna területén át áramlik az Európának eladott orosz földgáz 80 százaléka, amely az európai szükségletek 25 százalékát fedezi.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.