Már mi is kevesebb gázt kapunk Ukrajnából

Tegnap, 96 órával azután, hogy Oroszország megszüntette az ukrán belföldre szánt gázszállításait, Magyarország felé is mérséklődött a leszállított mennyiség: az igényelt 38 millió köbméterről 30 millióra. Emiatt azonban egyelőre semmiféle korlátozást nem kell bevezetni nálunk.

Magyarország esetében négy napig tartotta magát az ukrán fél ahhoz a tavalyi szerződéshez, miszerint az Oroszországból származó gázszállításokban az oda belföldre, illetve a továbbszállításra szánt menynyiségeket teljesen különállóan kezelik, és utóbbit minden körülmények között továbbítják az Ukrajnán keresztül gázt vásárló országok, így Magyarország felé. Az orosz fél előzőleg szintén jótállt azért, hogy az orosz-ukrán vitától függetlenül megkapjuk a gázt. Tegnap azonban, négy nappal azután, hogy Oroszország beszüntette a hangsúlyozottan csak ukrán belföldi felhasználásra szánt gázszállításait, az ukránok a magyar határon sem adták át az általunk igényelt teljes mennyiséget.

Mint azt Zsuga Jánostól, a magyar gázrendszert irányító FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatójától megtudtuk: tegnap az ukrán gázrendszerirányító jelezte nekik, hogy az általunk igényelt 38 millió köbméter helyett csak 30 milliót szállít le. (A cég reggeli jelentése ezt még nem tartalmazta.) Az ukrán jelzés magyar részről tiltakozást váltott ki, ám végül el kellett fogadnunk a szállított mennyiség csökkenését.

Kora délután Molnár Csaba energiaügyi miniszter még azt jelentette, hogy az ukrán levél ellenére nem csökken a menynyiség. Ám estére - a tőle kapott információink szerint - 42 barra esett a normális esetben 47 baros nyomás. Ez már olyan alacsony érték, ami veszélyeztetheti a hazai berendezések biztonságát. Amióta viszont a csökkentett mennyiséget kapjuk, a nyomás ismét emelkedésnek indult.

Azokat a szakértői feltételezéseket, miszerint alacsony nyomáson az elmúlt napokban is csak a vezeték nem túl udvarias lépésnek számító "megszívásával" nyerhettük volna ki az igényelt mennyiséget, Zsuga János szakmaiatlan megközelítésnek nevezve határozottan cáfolta. Elmondása szerint a kompresszorok eddig az elmúlt napokban tapasztalt kisebb nyomásingadozás mellett is ki tudták nyerni a megfelelő mennyiséget.

Molnár Csaba esti tájékoztatóján hangsúlyozta: a menynyiségcsökkentés Magyarországon semmiféle külön intézkedést nem igényel. Csupán a hazai kereskedelmi tárolókból sajtolnak ki az eddigieknél többet. A kereskedelmi tárolókat üzemeltető E.ON Földgáz szóvivője, Kutas István lapunknak elmondta: a vasárnapi 29 millió köbméteres érték hétfőn 35 millió köbméterre nőtt, ami kisebb részben a tovább hűlő levegő, nagyobb részben viszont már az importkiesés számlájára volt írható. Mára a kinyert mennyiség 39 millió köbméterre nő, ami úgyszintén a tegnapi importkiesés tovagyűrűző hatása. A kereskedelmi tárolók csúcskapacitása napi 51 millió köbméter, ami mintegy 10 napig lenne tartható, aztán már csökkenteni kellene a napi kisajtolást. Jelenleg ezekben az egységekben 3,1 milliárd köbméter gáz áll. (A tegnapi fogyasztás mintegy 68 millió köbméterre rúgott a tegnapelőtti 64 millió köbméter után, amiben sokkal inkább az "élet" megindulása, semmint a hőmérséklet-változás játszhatott szerepet.)

A miniszter hangsúlyozta: abból az 500 millió köbméter gázból, ami a kereskedelmi készleteken felül rendelkezésre áll - és amely tároló napi kapacitása 4 millió köbméter -, nem kell felszabadítani, mert azt a helyzet nem indokolja. Úgyszintén nem kell még életbe léptetni az ötfokú korlátozási sorrend "nulladik" fokozatát sem, azaz a gáztüzelésű erőműveknek nem kell átállniuk a náluk tárolt olajra. A jövővel kapcsolatosan a miniszter lapunknak úgy fogalmazott, hogy folyamatosan "új és új döntési helyzetek előtt állnak", ám ismételten leszögezte, hogy az esetleges korlátozások első négy szintje nem érinti a lakosságot. Azt a helyzet függvényében döntik majd el, hogy ha úgy alakul, a stratégiai készleteket szabadítják-e fel, avagy az erőműveket kérik-e meg átállásra - fogalmazott.

Mindenesetre január 1-je óta ez az első nap, hogy nemcsak a nyomás, hanem a leszállított mennyiség is csökkent. Ezt azonban a magyar felek kérdésünkre nem kívánják szerződésszegésnek minősíteni. A nyomásingadozást - amit a magyar rendszerirányító már január 1-je óta tapasztal - Molnár Csaba és Zsuga János is a szerződéstől eltérő állapotnak nevezte. Kutas István a hazai nagykereskedelemért is felelős E.ON részéről erre a kérdésünkre annyit jegyzett meg: az érdekeltek felé jelezni fogják, hogy az igényeltnél kevesebb gázt kaptak. A másik nagy magyarországi kereskedő, az Emfesz - amelyre a 8 milliós csökkenésből 2-3 millió köbméter esik - az ukrán szállító részéről érez szerződésszegést - derült ki Góczi István lapunknak mondott szavaiból. A cég kereskedelmi beszállító partnere, a hasonló tulajdonosi körhöz tartozó RosUkrEnergo szintén szállításai ellehetetlenítésével vádolja az ukrán felet.

Tegnap a hazai érdekeltek részvételével másodszor ült össze a földgázellátási krízisbizottság. Ezen - értesülésünk szerint - főképp arról született döntés, hogy a 8 millió köbméteres csökkenés ellenére a kizárólag hazánkon keresztül gázhoz jutó Szerbia és Bosznia-Hercegovina felé nem csökkentjük arányosan az általuk igényelt mennyiséget. Ez tegnap 11 millió köbméter volt, amit logikusan mintegy 2,5 millió köbméterrel kellett volna visszavenni.

Molnár Csaba kérdésünkre leszögezte: a helyzetet diplomáciai csatornákon keresztül továbbra is elsősorban a Magyarország Moszkvába és Kijevbe akkreditált nagykövetei segítségével igyekeznek megoldani. Ugyanakkor újfent hangsúlyozta, hogy a minket is érintő vita Ukrajna, illetve Oroszország között még csak nem is államok, hanem cégek szintjén zajlik.

Szakértők szerint a környező országokhoz képest Magyarországon egyelőre látványosan jobb a helyzet: Románia felé például a hét végén oly mértékben zuhant a leszállított menynyiség, hogy ott már korlátozni kellett az ipari fogyasztók gázfelhasználását. Sokan úgy vélték a nap folyamán, hogy Ukrajnától az elkövetkezőkben nagyobb mennyiségi csökkenés nem várható. Ám az egyre indulatosabb orosz-ukrán nyilatkozatok alapján erre is egyre csökken az esély. Így feltehetőleg nálunk is hamarosan napirendre kerülnek a korlátozások. Korábbi számításaink alapján az import teljes lenullázódása mellett tél végéig csak akkor tartanának ki a hazai készletek, ha az ipar egyáltalán nem kapna gázt, és nem lenne túl hideg sem. A január első napjai azonban az átlagosnál hidegebbnek bizonyultak.

A gázvitába bekapcsolódott Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök is, akinek késő délután Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója Novogarjovóban, a kormányfő rezidenciáján azt javasolta, hogy hétfővel a monopólium napi 65,3 millió köbméterrel csökkentse az Ukrajna felé szivattyúzott gáz mennyiségét - vagyis pontosan annyival, amenynyit Ukrajna szerintük levesz a tranzitból. Putyin ezt helyeselte, hozzátéve, hogy sürgősen tájékoztatni kell az európai vásárlókat a meghozott intézkedésekről és azok okairól. Erre mellesleg jó oka van: a jelenlegi 280 millió köbméteres tranzitgáz 215 millió köbméterre csökkentése a megfigyelők szerint az ukránokat nem igazán érinti - forrásaink szerint például azért, mert Ukrajna továbbra is leveheti a maga részét
a tranzitból -, míg a vevő nyugati államokat ellenben igen.

Ülésezik a magyar krízisbizottság
Ülésezik a magyar krízisbizottság
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.