Összetört a brit porcelán

Újabb brit ikon eshet a súlyosbodó recesszió áldozatául: csődöt jelentett a 250 éves múltra visszatekintő Wedgwood porcelán- és kerámiamanufaktúra.

A világhírű Wedgwood, melynek ír ága, az egykori Waterford Crystal a hasonló nevű helységben működik, 377 millió fontos adósság alatt nyög. A hitelezők, köztük a Bank of America, hetek óta válságmegbeszéléseket folytattak a hagyományos étkészleteket, kristály- és üvegtárgyakat, díszítőelemeket gyártó üzemmel. Néhány napja még úgy tűnt, sikerül mintegy 568 millió fontért eladni a nemzeti kincsként számon tartott márkanevet és gyárat, ám tegnap zsákutcába jutottak a tárgyalások. Mind a brit, mind az ír részleg csődgondnokának a Deloitte tanácsadó óriást nevezték ki. A csoport összeomlásával újabb legalább 1200 munkahely szűnik meg Waterfordban, illetve Észak-Staffordshire-ben.

Királynői Wedgwood ötödére leértékelve
Királynői Wedgwood ötödére leértékelve

A Waterford Wedgwood tiszteletbeli elnöke, a brit szigetek egyik legismertebb üzletembere, Tony O'Reilly, akinek érdekeltségi köréhez tartozik többek között a The Independent napilap, a kiábrándító hír bejelentésekor hangsúlyozta: ő maga és családja több százmillió eurót fektetett be a vállalatba az elmúlt húsz évben. Nem csoda, hogy súlyos csalódásként éli meg a csődöt, és csak az vigasztalja, hogy "az igazgatóság mindent elkövetett, amit csak lehetett" a luxuscikkeket előállító cég megmentésére. A hír kapcsán a brit média megemlíti, hogy a Waterford Wedgwood nagy megbecsülésnek örvendett, de nem számít nagyvállalatnak. Kudarca jól mintázza, milyen fojtogató hatást gyakorol a válság a fogyasztók költekezésére. A Waterford Wedgwood kétségtelenül szép, tartós, de nem feltétlenül elengedhetetlen darabokat állít elő.

Ma ragadhatják meg brit vásárlók utoljára az alkalmat, hogy a még nyitva tartó Woolworths üzletekbe betérjenek. A bajba jutott, közel százéves csoport 807 üzletének eredetileg tegnap kellett volna lehúznia a rolót, de a csődgondnok, ebben az esetben is a Deloitte, úgy döntött, érdemes a hosszú szabadságukról most visszatérő kuncsaftoknak még egy lehetőséget adni, ezzel is csökkentve a raktárkészletet, sőt lecsupaszítva magukat a boltokat is. A 385 millió fontos adóssággal még novemberben befuccsolt hálózat bezárásával közel 30 ezer dolgozó veszti el az állását, így, legalábbis egyelőre, a Woolworths a gazdasági megtorpanás legjelentősebb brit áldozata.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.