"A magyar energiakiszolgáltatottság csak propaganda"

Minden kormány feladata, hogy elősegítse országa energiabiztonságát, és a gázszállításokban ennek egyetlen útja, hogy folytatódjék Oroszország és az unió energetikai párbeszéde - jelentette ki a Népszabadságnak Igor Szavolszkij. A teljes terjedelmében a nol.hu-n olvasható interjújában Oroszország budapesti nagykövete azt mondta: kölcsönös előnyökön nyugszanak a Magyarországra irányuló orosz gázszállítások, amelyeket ők készek folytatni.

Magyarország függősége az orosz gáztól. A kiszolgáltatottság csak propaganda; a piac szabad, egy ország például úgy is függetlenítheti magát az orosz gáztól, hogy atomerőművet épít - mondta Igor Szavolszkij. Minden kormány feladata, hogy elősegítse országa energiabiztonságát, és a gázszállítások tekintetében szerintem ennek egyetlen útja, hogy folytatódjék Oroszország és az unió energetikai párbeszéde. A mostani, Magyarországra irányuló orosz gázszállítások kölcsönös előnyökön nyugszanak. A szállításokat Oroszország kész folytatni. Az unió sem véletlenül támogatja az Északi és a Déli áramlat orosz-európai gázvezetékterveit: ezek a várhatóan öt év múlva megvalósuló fejlesztések szintén komolyan növelik az ellátás biztonságát.

Az ukrajnai gázszállítások. Három évvel ezelőtt nem magyaráztuk el partnereinknek kellő mélységben, miről is van szó. Most Európával teljesen világos alapelvek szerint kereskedünk - jellemezte a helyzetet az orosz nagykövet. Ez a gázár áttételesen a kőolaj kurzusához kötött, hiszen a két termék többé-kevésbé helyettesíti egymást. Fehéroroszországgal, Ukrajnával és Moldovával viszont még a szovjet időkből örökölt séma szerint kereskedünk. Velük eddig évente új, fix áras szerződést kötöttünk, ám fokozatosan áttérünk az európai árképzésre. Már 2006-ban is lehetett arra számítani, hogy az ukránok "vételeznek" maguknak gázt a tranzitvezetékből. Azóta az EU-val sikerült megállapodnunk egy kölcsönös előzetes tájékoztatási rendszerben. További változás, hogy míg 2006-ban Ukrajnával egyetlen szerződés élt az ukrán belföldi felhasználásra és a továbbszállításra, tavaly ezt már kettéválasztottuk. Tehát az ukrán félnek az ottani belföldi felhasználástól teljesen függetlenül kötelessége, kormányzati felelőssége a tranzitot érintetlenül eljuttatni a nyugati határokig. A mostani helyzet ismét az Oroszország és Ukrajna közötti megállapodások ideiglenes volta miatt alakult ki. Most először azt kérték, hogy jövőre új rendszert vezessünk be. Erre rábólintottunk, de kértük tőlük, hogy az eddig felhalmozódott kétmilliárd dollár adósságukat fizessék ki. Ez nem történt meg.

A világgazdasági válság hatása Oroszországra. Oroszország már korábban felvetette, hogy amennyire a világpolitikában, úgy a gazdaságban is véget kell vetni az egypólusú világrendnek, ahol egy központ diktálja a feltételeket. Mi a pénzügyi szabályok, az ellenőrző rendszerek jóval nagyobb átláthatósága pártján állunk. A világgazdaság új szereplőinek véleménye most már nem hagyható figyelmen kívül. Megoldás csak nemzetközi szinten születhet. Egyelőre senki nem érti pontosan a válság mozgatórugóit. Dmitrij Medvegyev elnök emiatt a szakértők nemzetközi összefogását sürgeti a probléma minél gyorsabb megértése és megoldása érdekében. Oroszországra ugyanúgy hatott a válság, mint a többi államra: nagyon megszenvedtük, ezért válságtervet léptettünk életbe. Az elmúlt években felhalmozott jelentős tartalék segít, főleg időt nyerni.

Malév. A Malév sorsáról diplomáciai szinten és az érdekelt vállalatok között is folynak tárgyalások. Nem tartom valószínűnek az orosz állam közvetlen pénzügyi segítségét, ezt talán a törvények is tiltják. Persze egy orosz állami vállalat már más megítélés alá esik. A Malév egy orosz állami vállalattól, a Vnyesekonombanktól vett fel hiteleket. De egy bank nem befektető. Az orosz kormány ezt a projektet érdekesnek ítélte, ami fontos kapcsolatot teremt egy orosz légitársaság és az EU között. Sajnos Oroszországon belül ez a légitársaság teljesen elgyengült. A szakemberek mindenesetre azt mondják, a Malév megmenthető, és mi is fontosnak tartjuk, hogy megmaradjon - jelentette ki Szavolszkij.

A Közép-Európába telepítendő rakétavédelmi rendszer. Ezek a rakéták egy globális rakétavédelmi rendszer részei. Annak idején a Szovjetunió és az Egyesült Államok aláírt egy egyezményt, amely korlátozta a stratégiai rakétavédelmi rendszerek fejlesztését. Az amerikaiak kiléptek a szerződésből, és az új, ballisztikus rakéták elleni rendszer egyik elemét Európába akarják telepíteni. Ez elvi jelentőségű döntés, és felborítja a a stratégiai egyensúlyt. Kérdeztük az amerikai féltől, hogy milyen fenyegetés ellen védekezne, ám nincs határozott válasz. Egyelőre azt látjuk, hogy lesz egy lokátor, amely átlátja Oroszország területének nagy részét, és lesznek rakéták, amelyeknek más célpontjuk nem lehet, mint az orosz rakéták, mert ebben a térségben egyedül Oroszországnak vannak ballisztikus rakétái. Irán nem rendelkezik ilyenekkel. Ha nem kapunk választ, vagy nem sikerül megoldást kidolgozni, akkor megfelelő válaszlépéseket teszünk.

A magyar belpolitika és a Fidesz. A magyar belpolitikáról addig nem formálhatok véleményt, amíg nagykövetként állami szolgálatban állok. A Fidesszel mint mozgalommal semmiféle problémám nincs. Csupán a párt egyes vezetőivel áll fenn vitám. Ezek a vélemények meglátásom szerint Oroszország elszigetelését célozzák. Mindenesetre a Fideszben politizáló vitapartnereimmel idén is megtörtént a karácsonyi üdvözlőlapok cseréje. Beszélni mindig kell. Igyekszem elérni, hogy az Oroszország szó hallatán ne rögtön a vészcsengő szólaljon meg náluk.

Az interjú teljes szövege: nol.hu/gazdasag/szavolszkij

Igor Szavolszkij
Igor Szavolszkij
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.