Rendben kapjuk a gázt, de nem tudjuk, miért
Magyarországnak a hét végén naponta 34 millió köbméter gázra volt szüksége, amit az ukrán rendszerirányító szerződés szerint visszaigazolt és le is szállított - közölte lapunkkal vasárnap délután Zsuga János, a rendszerirányítást végző FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. A nyomás a szerződéses szint alatt volt (47 helyett 45 bar), de ez nem akadályozta a teljes mennyiség átvételét, mert szerinte a két oldalon lévő kompresszorok ekkora nyomásingadozás mellett is lehetővé teszik a megfelelő mennyiség átvételét.
Zsuga János szavai alapján tehát a szerződésesnél az ukrán belföldi gázproblémák január elsejei kezdete óta mindmáig egyetlen molekulával sem érkezett kevesebb Magyarországra. Az uniós hír mögött, miszerint Magyarországra pénteken az igényelt 42 millió köbméter helyett 32 millió köbméter érkezett, kommunikációs félreértéseket sejtett, de az EU-t nem az FGSZ tájékoztatja. (Magyarországra a Szerbia felé továbbított transzferrel együtt 42 millió köbméter érkezik, amiből 37 millió a belföldi, 5 millió pedig a továbbszállított mennyiség.)
Pénteken az ukrán rendszerirányító aznapra (a normál tájékoztatási rendtől eltérően) a 37-nél 5-tel kevesebb, 32 millió köbméter gáz leszállítását jelezte előre. (Ez az adat már azelőtt szárnyra kapott, hogy kiderült: végül Magyarország mégis megkapja az igényelt, azaz a 37 plusz 5 millió köbméter földgázt az Ukrajnából jövő vezetéken át.)
A hét végén a hírek alapján különös helyzet alakult ki az európai gázellátásban. Míg Romániából, Lengyelországból, Bulgáriából és Csehországból a beérkező mennyiség komoly csökkenéséről adtak számot, addig Magyarországon, Szlovákiában és Németországban nem hiányzott semmi. Ráadásul az orosz szállításokat végző Gazprom szerint Ukrajna egyebek között a Magyarországra szánt gázt is "ellopja". Ezeket az információkat a vezérigazgató nem kívánta kommentálni. Ahogy arra sincs magyarázata, hogy ha egyes országok felé valóban mérséklődött a szállított mennyiség, akkor Magyarországra miért nem. (Más forrásaink szerint ezen némileg az orosz szállításokat végző Gazpromnál is csodálkoznak.)
A helyzet továbbra is percről percre változik. Nagy kérdés, mit hoz a mai, az év első igazi munkanapja, amikor Európában felpörög az ipar. Igaz, az időjárás várhatóan nem fordul hidegebbre, és a talán a különböző tárgyalóküldöttségek is intenzívebb munkába kezdenek. A hét végi ukrán és orosz nyilatkozatok ugyanakkor - az elmúlt évek fogadkozásai ellenére - egyáltalán nem zárták ki az európai gázszállítások megcsappanását, ami nem ad okot a derűlátásra.
A Gazprom és a szállításokat bonyolító ukrán-orosz RoszUkrEnergo a stockholmi kereskedelmi kamara nemzetközi választott bíróságához fordult, mondván: az ukrán Naftogaz engedély nélkül vesz le az ország számára a területén át Európába küldött földgázból, s ezzel megsérti a gáz tranzitjára vállalt kötelezettségeit. Ukrajna viszont azt állítja, hogy a Gazprom maga csökkenti a nyomást a vezetékben, hogy lopással vádolhassa. A Naftogaz viszontkeresettel is fordult a stockholmi testülethez a tranzit jogalapját vitatva.
Ukrajna állítólag 21 millió köbmétert vesz le az orosz gázból technikai okokra hivatkozva, továbbá a Gazprom bejelentése szerint mérsékelte a tranzit mennyiségét is 7 millió köbméterrel. A Gazprom vasárnapi jelentése szerint "az elmúlt 24 órában" az európai fogyasztók 50 millió köbméterrel kevesebb gázt kaptak. (25 millió hiányzott a betáplált mennyiségből, 25 milliót pedig Ukrajna nem engedett kiemelni az ottani tárolókból.) Az orosz cég uniós ellenőröket kér Ukrajnába. Csakhogy a kiesés egyelőre nem látszik a szállításokban, amelyekből 10-15 millió köbméter hiányozhat. Törökország kétmillió, Románia hárommillió köbméterrel kap kevesebb gázt az ukrán vezetéken keresztül, míg Csehország öt, Lengyelország hat, Bulgária pedig 10-15 százalékos kiesést jelentett. A fővezeték uniós "ura", Szlovákia és a legnagyobb fogyasztó, Németország Magyarországhoz hasonlóan ugyanannyit kap.
Az orosz és az ukrán fél nem egyeztetett a hét végén a csap elzárásához vezető árkérdésről. Alekszej Miller Gazprom-vezér vasárnap már azzal fenyegette Ukrajnát: piaci áron, köbméterenként 450 dollárért szállítják majd neki is a gázt. A kedvezményes ajánlat, amelyet az ukrán fél drágál, 250 dollár volt, Ukrajna most már csak 201 dollárt volna hajlandó fizetni - 2,05 dolláros tranzitdíj mellett. (Ukrajna előző ajánlata 235 dolláros ár volt 1,8 dolláros tranzitdíj mellett.)