Nehezen szokja az orosz a hatos lottót
- Figyelj haver, gyere már vissza délután, lefagyott a rendszer - az abház cipész külvárosi moszkvai műhelyében visszaül a csizmájához, inkább azon patkolja a szerencséjét. Néha felpillant a falra függesztett abház nemzeti lobogóra, ami augusztus óta - Oroszország egyoldalú elismerése révén - már egy független ország szimbóluma. Szemlátomást ez fontosabb számára, mint a lottó, ami megmagyarázhatatlan okból került az üzletébe: a Goszloto honlapja szerint a szelvényeket nem itt, hanem a szomszédos áruházban kínálják, ahol azonban nem tudnak erről.
Hivatalosan az év végéig országszerte tízezer, egy év múlva harmincezer helyen lehet a minimum húszrubeles - egy rubel kb. 6,50 forint - szelvényeket megvásárolni.
Elemzők szerint az Orglot az állami lottón legkorábban három év múlva számíthat tiszta haszonra, mivel a lottót erősen kompromittálták a korábbi szerencsejátékok. A 3,3 millió eurósra becsült céget a Gazprombank hozta létre - a bank többségi tulajdonosa nem a Gazprom gázipari óriás, hanem a Vlagyimir Putyin kormányfő ismeretségi körébe tartozó Jurij Kovalcsuk birtokolta Rosszija Bank -, az év során ennek többségét, 51 százalékát szerezte meg a TriGránit elnöke, Demján Sándor.
Az Orglotnak a szerződés értelmében a játék sikerétől függetlenül már 561 millió rubelt be kellett fizetnie az állami költségvetésbe. Emellett a bevétel fele a nyereményalapba kerül vissza, így az Orglot a bevétel harmadára számíthat, miután a lottóbevételekből 15 százalék - a Goszloto reményei szerint 30 milliárd rubel - jut a sportfejlesztésre 2013-ig, nem utolsósorban a 2014-es, Szocsiban rendezendő téli olimpiára gondolva.
A nagy tervek ellenére a Goszloto novemberben beindított játéka nehezen "robban be": a sorsolás a legnagyobb nézettségű Pervij Kanal (egyes csatorna) helyett a szintén a Rosszija Bank érdekkörében lévő Gazprom-Media tulajdonában álló NTV-n kapott helyet. Igaz, a játék reklámfilmjei már észrevehetőbbek. Aki azonban kedvet kapna a telitalálattal elérhető százmillió rubeles főnyereményre, az a gyakorlatban nehézségekbe ütközik: a Goszloto listája szerint 139 helyen árulnak szelvényeket Moszkvában, de az abház cipész után, a város délnyugati részén megadott címen sem lehetett vásárolni. A szürreálisan posztszovjet épületben - meglepően távol az egyébként forgalmas csomóponttól - csak kongó étterem, lerobbant raktár és egy fodrászüzlet áll, valamint egy cipészműhely, itt azonban nem is hallottak a lottójátékról. (Érdekesség, hogy két évvel ezelőtt alakult meg az az állami cég, amely piacra dobta volna a lottót, ám a biztonsági rendszer hiánya miatt képtelenek voltak elindítani a játékot. Demjánéknak és a technikai hátteret biztosító görög Intralotnak nem egészen fél évre volt szüksége ahhoz, hogy árusítani kezdhessék az online módon kitölthető szelvényeket.)
Oroszországban egyébként a kaparós sorsjegytől a különböző sorsjátékig mindent lottónak hívnak, de az itthoni értelemben veendő játékra csak két cég kapott engedélyt: az orosz hírközlési minisztérium egyfélére (ami még nincs forgalomban) és részben állami, valamint a Demján Sándor érdekeltségi körébe tartozó Goszloto. Ez utóbbi nyolcféle játékra, amelyből most egy működik, és az idén, az első negyedévben indul a következő játék, majd az úgynevezett "gyorsjátékok" bevezetését tervezik, mint amilyen a Kenó.
Az is tény, hogy az orosz állam felemásan viszonyul a szerencsejátékhoz: egyrészt folyamatban van a kaszinók visszaszorítása - bár lassan halad, a tervek szerint a jövőben csak az ország négy kijelölt zónájában lehetnek játékbarlangok -, korábban pedig ironikus hangvételű riportban számolt be az állami televízió arról, hogy Fehéroroszországban állami támogatással, tévéközvetítéssel szerveznek lottójátékot, másrészt viszont vonzó számára az ebből várható bevétel. (A 45-ből 6-ot játék hivatalosan az ország 85 közigazgatási egységéből hetvenben, 11 időzónában van jelen.) Ugyanakkor a kecsegtető - 200-500 millió euró közé becsült -, lehetséges bevétel megalapozottsága messze van. És nemcsak azért, mert a jelenlegi vásárlások meg sem közelítik a várakozást, de azért is, mert az orosz társadalom meglehetősen bizalmatlan még a hasonló fogadásokkal szemben, kételkedve a főnyeremény kifizetésében, még akkor is, ha ez esetben biztonsági előírások egész sora garantálja a játék tisztaságát. Nem véletlen, hogy a kaparós sorsjegyek közül az egyik legnépszerűbb a Becsületes játék nevű: itt a 20 lehetségesből csak a betűket takaró mezőket szabad felfedni, a többit érintetlenül kell hagyni. Ha mégis számra bukkanunk, akkor elesünk a nyereségtől, utólag - az összes mező lekaparásával - ellenőrizhető, hogy a nyeremény lehetősége valóban benne volt a szelvényben.
Kézdy György, a Goszloto igazgatósági tagja mindennek ellenére optimista, mivel hétről hétre javulnak a forgalmi adatok, s megjelentek már a szisztémát játszó, "profi" lottózók is. Kezdetben egyszerre 40-60 ezren játszottak, most ez a szám már meghaladja a százezret - és hetente két húzást tartanak. A hozzáértők úgy tartják, körülbelül harminc-harmincöt húzás kell általában a hatos, azaz a telitalálathoz. Ha ez igaz, hamarosan elérkezik a százmillió rubel kifizetése, s ez Kézdy szerint még több fogadót csábít majd játékra. Egyébként az év utolsó, december 31-i húzásánál két ötöst "jegyeztek" - a szerencsések magyar pénzben mintegy 2,5-3 millió forinttal lettek gazdagabbak.