Röviden
London meghosszabbítaná az árfolyam-spekulációs tilalmat
Meghosszabbítaná a brit parlament illetékes bizottságának vezetője a bankrészvények árfolyamzuhanására játszó spekulatív ügyletek két hét múlva lejáró tilalmát. A londoni Cityben szeptember 19-én lépett érvénybe az utóbbi évtizedek legradikálisabb piaci rendteremtő intézkedése, amellyel a brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) ideiglenesen megtiltotta a befektetőknek új short - vagyis árfolyamesésre spekuláló - pozíciók felvételét. John McFall, a londoni parlament pénzügyi bizottságának elnöke a Financial Timesnak azt mondta: a piaci helyzet nem javult elégséges mértékben a tilalom elrendelése óta ahhoz, hogy az intézkedés a kijelölt határnapon érvényét veszítse. (MTI)
Felügyeleti biztost neveztek ki az osztrák Bank Medicihez
Biztost rendelt ki az osztrák pénzügyi felügyelet a bécsi Bank Medicihez, amely a Bernard Madoff-féle piramisjátékban szenvedett súlyos, becslések szerint 2,1 milliárd dolláros veszteséget. Ez az első eset, hogy hatósági intézkedést foganatosítottak a befektetési botrányban érintett egyik intézménynél. A bank alapítóját és többségi tulajdonosát, Sonja Kohnt, szoros baráti szálak fűzték eddig Madoffhoz. A cégben 25 százalék erejéig részesedéssel rendelkezik a UniCredit Austria is. A magánbank helyzete stabil, likviditása megfelelő - siettek közölni a Medicinél. Mint ismert, Madoff évtizedeken át forgatta a befektetők pénzét a Ponzi-féle piramisépítő módszert alkalmazva, s az előzetes becslések szerint 50 milliárd dollárral rövidítette meg őket. (Reuters)
Makacsul ragaszkodnak a britek az angol fonthoz
Hiába zuhant tavaly 32 százalékot a font az euróhoz képest s közelítette meg hajszálnyira a paritást, a britek döntő többsége hallani sem akar a közös európai valuta bevezetéséről. A BBC megbízásából készült felmérés szerint a megkérdezettek 71 százaléka makacsul ragaszkodik a fonthoz, míg az eurót favorizálók aránya 23 százalékos. A válaszolók 69 százaléka vélte úgy, hogy az eurózónás csatlakozás megítélésére nincsen hatással az alapkamatokban megtestesülő különbség. A brit irányadó ráta ugyanis rendre alacsonyabb az euróövezetinél, s ez így marad a jövőben is, tovább gyengítve 2009-ben a fontot az euróhoz képest. (K. B.)
Sötét jövő előtt az euróövezet és Amerika feldolgozóipara
Az euróövezetben rekordmélységbe zuhant a feldolgozóipar teljesítménye decemberben: a Reuters kezelte beszerzésimenedzser-mutató 33,9 pontot tett ki, amire eddig még nem volt példa az adatok megfigyelésének 11 éves történetében. A mutató - ami 50 pont alatt zsugorodást, afölött bővülést jelez - novemberben a végleges adatok szerint 35,6 pontra esett az októberi 41,1 pontról. Amerikából hasonlóan tragikus adat érkezett: ott a beszerzésimenedzser-index három évtizedes mélységbe, 32,4 pontra süllyedt. (MTI)
A melaminbotrányban érintett kínai cégek bocsánatot kértek
Több millió SMS-t küldtek szét Kínában a melaminbotrányban érintett 22 tejipari cég megbízásából. A hat csecsemő halálával és 290 ezer megbetegedéssel járó élelmiszer-szennyezési botrány főszereplői ezekben bűnösségüket elismerve a fogyasztók bocsánatát kérték. Ennyivel persze nem ússzák meg, a folyamatban lévő bűnvádi eljárások négy ügyvezető esetében életfogytig tartó börtönbüntetéssel zárulnak a kínai sajtó értesülései szerint. (Reuters)