Hozzánk még jött gáz
Magyarországra szerződés szerinti mennyiségű gáz érkezik - nyilatkozta lapunknak Zsuga János, a rendszerirányítást végző, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. A magyar szereplők részéről semmiféle pótlólagos készültséget nem igényel az ukrán belföldi helyzet - tette hozzá.
Lakatos Edina szóvivő reggeli közleményükben úgy fogalmazott: egyelőre nincs fennakadás a magyarországi gázszállításban. Az FGSZ a hazai nagy nyomású gázvezetékek tulajdonos-üzemeltetőjeként figyeli a rendszer egyensúlyát, kapcsolatban áll az érintettekkel, és szükség esetén megteszi a megfelelő lépéseket - tette hozzá. A tegnapi fogyasztás 68 millió köbméter volt, amiből az import mintegy 30 millió köbméter.
Az ukrán belföldi helyzet ugyanakkor aggasztó. Ukrajna és Oroszország kereskedelmi vitája folytán ugyanis az orosz fél tegnap reggel 8-tól nullára csökkentette azt a gázmennyiséget, ami az ukrán belföldi felhasználásra fordítható. A gyakorlatban az orosz határon az ukrán és az európai igényeknek megfelelő, napi 390 millió köbméteres mennyiség 300 millió köbméterre esett.
Noha délutánig az ukrán fél láthatólag betartotta azt az ígéretét, hogy emiatt a Nyugat-Európába irányuló mennyiségek nem csökkenhetnek, Oleg Dubina, a NAK Naftogas vezetője este már azt jelentette be: a nyugati szállítások zavartalansága érdekében azokat öszszességében 21 millió köbméterrel csökkenteni kell. Mint azt Molnár Csaba energiaügyi minisztertől megtudtuk, estig ennek hatása nem volt érzékelhető a magyar határon.
Oroszország és Ukrajna között 2006-ban és 2007-ben is volt hasonló árvita. Akkor Ukrajnában a lecsökkent belföldi szállításokat állítólag illegálisan a tranzitszállítmányokból pótolták, ami a vevő országokban - így Magyarországon - okozott gázhiányt.
Góczi István, az ukrán hátterű Emfesz Kft. ügyvezetője úgy véli: az Ukrajnán belüli gázegyensúly fenntartása csakis úgy lehetséges, ha a belföldi ellátást az ország saját tartalékaiból biztosítja. Az Emfesz is hozzájut Ukrajnában tárolt készleteihez.
A helyzet azonban cseppet sem megnyugtató. Oroszország és Ukrajna állami vezetői és cégei továbbra is egymást okolják a helyzet elfajulásáért. Folyamatosak a tárgyalások, de nincs megállapodás.
Noha az esti hivatalos ukrán indoklások szerint a nyugati szállítások csökkentésére épp azok zavartalansága miatt van szükség, az utóbbi napokban már érkeztek ellentmondó hírek arról, hogy ukrán vezetők a tárgyalásokon a nyugati szállítások csökkentésével is fenyegettek.
Ugyanakkor ukrán tárolókból szakemberek szerint elvileg több hónapig biztosítható lenne a hazai ellátás. Tranzittárolókban 16-18, míg a belföldi célú egységekben 1-2 milliárd köbméter áll rendelkezésre. Ám a rendkívüli megterhelésnek kitett berendezések állapota nagyon leromlott.
Január elsejétől 10-15 százalékkal csökkent Magyarország számára az orosz importgáz ára - tudta meg lapunk. Ez a több hónapja tartó olajárzuhanás hatása, ami a árképletben időben elnyújtva érvényesül, vagyis a jövőre nézve komolyabb árcsökkenés lehetőségét vetíti előre. Hasonló olajárak mellett tavaly a hazai gáznagykereskedelmet végző E.ON Földgáz Trade-nek ezer köbméterenként 270 dollárt kellett fizetnie. A mostani tarifa még mindig csak valamivel kevesebb mint 500 dollár.