Kisebb ütemben, de fogy az alapok pénze

Az ingatlanalapok forgalmazásának november végi újraindulása óta a korábbinál jóval kisebb ütemben, de folytatódott a tőkekivonás az alapokból. Pontos számot ugyan nem lehet mondani (mivel most már jellemzően kilencven napra fizetnek az alapok, így az igények még nem jelentek meg a számokban), piaci becslések szerint azonban 20-40 milliárd forint közötti összegben kezdeményezték eddig jegyeik visszaváltását a befektetők. (Ez még mindig viszonylag sok, ám az októberi 112 milliárdhoz, vagy a novemberi, lényegében egyetlen hét alatt összehozott 37 milliárd forinthoz képest jelentős lassulásnak számít.)

A lapunk által megkérdezett legnagyobb ingatlanalapok is hasonló tapasztalatokról számoltak be. Az OTP Ingatlanbefektetési Alap szerint például a kéthetes moratóriumi időszak hatásai az első két forgalmazási napon jelentkeztek intenzívebben, de novemberben és decemberben az októberi viszszaváltásokhoz képest jelentős csökkenést mutattak a megbízások. A november 24-ével kezdődő hét közepétől a napi visszaváltások mértéke már alacsonyabb volt, mint a felfüggesztés előtt, sőt november 27-től már olyan is volt, aki befektetési jegyet kívánt venni. Az OTP Ingatlan Alapkezelő egyébként jelenleg nem tervezi az alap zárt végűvé alakítását, ugyanakkor megvizsgál minden olyan lehetőséget, ami az ügyfelek igényeihez legjobban illeszkedő formában biztosítja az ingatlanalapú befektetést - mondták lapunknak az OTP-nél.

Az Erste Nyíltvégű Ingatlanbefektetési Alap tapasztalatai szerint visszaváltani tervezett befektetési jegyek mennyisége és értéke is folyamatosan csökken a forgalmazás újraindítása óta, sőt egyre többen vásárolnak is már. Az alap (amely december elseje óta a felügyelet által meghatározott legrövidebb idő, 31 forgalmazási nap alatt fizet) egyébként nem tervezi, hogy zárt végű alakulna, likvid eszközeit ugyanis elegendőnek tartja a visszaváltások fedezésére. Az alapkezelő, ahogyan eddig is, most is folyamatosan figyelemmel kíséri a forgalmazási adatokat és ennek figyelembe vételével alakítja ki likviditási tervét - mondták az Erste Befektetési Zrt.-nél. Nem terveznek ingatlanértékesítést sem: az alap portfóliójában kiemelkedő minőségű ingatlanok találhatóak (multinacionális bérlőkkel, hosszú távú bérleti szerződésekkel) így ezek értékesítse nincs napirenden - tették hozzá.

A zárt végű alakulást tervező Raiffeisennél a forgalmazás újraindulását követő első napokban tapasztaltak jelentősebb mértékű visszaváltási igényt, néhány nap után azonban ez lecsendesedett. Az alapkezelő további jelentős hitelfelvételt, valamint ingatlan értékesítést jelenleg nem tervez, a portfólió átértékelése azonban még folyik, így nem zárható ki, hogy az eddigi háromszázalékos leértékelést újabb követi majd.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.