Ha nem jön a gáz, korlátozni kell

Az önellentmondó orosz nyilatkozatok alapján talán mégsem zárják el a csapokat az orosz-ukrán határon. Ha mégis import nélkül maradunk, a háztartások számára csak akkor tartana ki a belföldön tárolt gáz a tél végéig, ha nem lesz túl hideg.

Egyelőre a "fokozott figyelem" a jelszó a gázellátás hazai érintettjei körében - tudta meg lapunk nem hivatalos forrásból. Az érdekeltek - így például a Magyar Energia Hivatal (MEH) vagy a Mol tulajdonában lévő gázrendszer-irányító - szerint egyelőre elegendő az ilyenkor szokásos, "mindig fokozott" figyelem. Az energiahivatalnál lapunknak nem kívánták kommentálni, hogy az illetékesektől a szokásosnál komolyabb készültség jegyében kérték-e a szükséges adatokat. A törvény szerint, ha a "rendszeregyensúly megbomlik", össze kell hívni a "Földgázellátási krízis bizottságot", amelynek tagjai az érintett cégek és állami szervek. Mivel azonban egyelőre nem bomlott meg az egyensúly, a bizottság sem ült össze.

Ha az orosz-ukrán vita nem rendeződik, először január első napjaiban csökkenhet a Magyarországra - és más európai államokba - irányuló szállítás. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint ekkor mínusz 2, mínusz 4 fok lehet majd a hőmérséklet. (Ez hidegebb az ilyenkor szokásosnál.) Szakemberek szerint az országos fogyasztás ekkorra napi 66 millió köbméterre várható.

Magyarországon összesen mintegy 3,5 milliárd köbméter gázt tárolnak - tudtuk meg Kutas Istvántól, az E.ON Földgáz szóvivőjétől. Ez zömében az E.ON kereskedelmi készlete, de 200 millió köbméter már stratégiai tartaléknak számít. A kitárolási csúcskapacitás napi 51 millió köbméter. A hazai kitermelés napi 8-9 millió köbméter. Ukrán oldalról naponta mintegy 30 millió köbméter érkezhet. Ausztria felől 12 millió köbméteres a vezeték, de ha Ukrajnában megcsappan az Európába továbbított gázmennyiség, akkor az az osztrák betáplálási ponton is lenullázhatja a nyomást. Vis maior esetben azért még érkezhet innen néhány millió köbméter, mivel az E.ON szerződött partnereinek elvben az orosz-ukrán viszonyoktól függetlenül, akár ottani tárolókból is ki kell elégíteniük a magyar igényeket. Alternatív forrásból - például Norvégiából - egy általános európai gázhiány esetén illuzórikus ezen a vezetéken pótlólagos gázt remélni.

Arról némileg ellent mondanak az értékelések, hogy fizikailag lecsökkenhet-e nullára az ukrán oldali - Beregdarócon belépő - gáz nyomása (ami összefügg a mennyiséggel). A legvalószínűbb, hogy igen: ha a nyomás 48 bar helyett 40 alá sülylyed, az automatikus berendezések leszabályoznak, és Beregdarócról megszűnik Magyarország belseje felé az importgáz-továbbítás.

Ha tehát nem jön import, a hazai készletek 60 millió köbméteres igényt képesek kiszolgálni. Vagyis hatmillió köbméter gáz vevőjét már január első napjaiban le kell kapcsolni. Ezek a hazai gázszabályozás alapján csakis a lakosságtól független ipari felhasználók lehetnek. A 2006-os, hasonló krízis során derült fény arra, hogy vannak bizonyos nagyfogyasztók - például gázerőművek -, ahol ilyen esetekre olajat tárolnak. Náluk már a kereskedelmi szerződés tartalmaz olyan kitételt, hogy ha a szolgáltatójuk megszakítja a gázellátást, át kell térniük olajra. A lekapcsolásnak, mondhatni, ez a nulladik szintje.

A törvény a többi fogyasztót egy korlátozási sorrend alapján öt kategóriába sorolja. Az első háromba szintén csak olyan ipari üzemek tartoznak, amelyeknek nincs közvetlen kapcsolata a lakossággal. A háztartások közvetlen kiszolgálását végző intézményeket és magát a lakosságot a negyedik-ötödik kategóriába sorolták. -2, -4 fokban a lakossági fogyasztás 41 millió köbméterre tehető, ami gond nélkül kiszolgálható a hazai készletekből.

Ha a "megszakítás" folytán nem rendeződik a helyzet, a Mol tulajdonában lévő FGSZ Földgázszállító Zrt. saját hatáskörben dönt arról, hogy a törvényi sorrendnek megfelelően elrendel-e korlátozásokat. (A 2006-os orosz-ukrán gázstop alkalmával erre már nem volt szükség.)

Az FGSZ Földgázszállító felkészült, folyamatosan figyeli a helyzetet; intézkedéseket az aktuális fogyasztás függvényében foganatosít - hangsúlyozta kérdésünkre Zsuga János vezérigazgató. Ilyenkor náluk "mindig fokozott" a készültség - tette hozzá, nem tagadva, hogy az összes hazai érintett állandó kapcsolatban áll egymással.

Azt az eshetőséget elvetette, hogy az import teljes kiesése esetén a gáztárolókhoz és a gázmezőkhöz közelebb lakók jobb, míg a többiek bizonytalanabb gáznyomásra számíthatnának. A rendszerirányítónak az a feladata, hogy ez ne fordulhasson elő - szögezte le. Kérdésünkre hangsúlyozta: 2006-ban még elhangozhatott, hogy ha csak a lakosság számára lenne elegendő gáz, akkor a rendszer az alacsony nyomás miatt összeomolhat. Ám azóta jelentős fejlesztések történtek, így a lakosság ellátása ekkor is biztosított. (Kutas István az E.ON részéről is hangsúlyozta: cége az elmúlt években komoly beruházásokat hajtott végre a biztonságosabb gázellátás érdekében.)

A hazai gázrendszer maximálisan naponta valamivel több mint 90 millió köbméter továbbítására alkalmas. Mínusz 10 fok körüli átlaghőmérséklet esetén, az import kiesése mellett tehát már bizonyosan alkalmazni kellene a korlátozási menetrendet - vélik szakértők.

A hazai tárolók és kitermelés kapacitásait figyelembe véve a szakemberek hozzávetőlegesen helyesnek nevezték azt a számításunkat is, hogy import nélkül a tél végéig csak akkor lenne elegendő gáz a lakosság számára, ha viszonylag enyhe időjárás mellett a korlátozási sorrend első három kategóriáját mindvégig érvényben tartanák. Ez azt jelenti, hogy a lakosság ellátásában közvetlenül nem érintett üzemeknek egész télen állniuk kellene.

Gázipari szakemberek abban is bíznak, hogy január elején, a gázimport várható megcsappanásakor még magától sem indulna be olyan nagy mértékben a hazai ipar. Fura módon a gázválság szempontjából "jól jön" az ország legnagyobb gázfogyasztójának számító péti Nitrogénművek kényszerleállása is. Igaz, a kormányzat január elején mindenképpen újraindítaná ott a termelést.

Hasonló adatokhoz az államigazgatásból nem tudtunk hozzájutni. A jelek szerint - legalábbis a nagyközönség felé - ott még mindig abban bíznak, hogy Oroszország és Ukrajna megegyezik, és Magyarországon nem vetődnek fel ilyen kérdések. Szavaikkal élve: "bízzunk" benne.

 

Hogyan korlátoznak, ha  nem ér ide a Gazprom gáza?

Ha az orosz-ukrán vita azzal járna, hogy nem érkezik meg Magyarországra a Gazprom által küldött gáz, vagy kevesebb jön belőle, akkor  a hazai felhasználástól függően korlátozásokat vezethetnek be a magyar fogyasztók körében. Az ezt szabályozó törvény az alábbi  öt kategóriát határozza meg korlátozási sorrendként.

I. kategória

Olyan ipari-kereskedelmi szolgáltató és mezőgazdasági fogyasztó, amely 2500 köbméter/óra lekötött teljesítményt meghaladó, de a megszakítható kategóriába nem tartozó, technológiai károkozás nélkül elvonható, háztartási és kommunális fogyasztókat nem érintő gázfogyasztást végez. A korlátozás végrehajtására rendelkezésre álló időtartam legfeljebb 4 óra.

II. kategória

Olyan ipari-kereskedelmi szolgáltató és mezőgazdasági fogyasztó, amely 2500 köbméter/óra és 500 köbméter/óra lekötött teljesítmény közé eső, technológiai károkozás nélkül elvonható, háztartási és kommunális fogyasztókat nem érintő gázfogyasztást végez. A korlátozás végrehajtására rendelkezésre álló időtartam legfeljebb 4 óra.

III. kategória

Olyan ipari-kereskedelmi szolgáltató és mezőgazdasági fogyasztó, amely az I. és II. kategóriákba nem sorolható, kivéve eme fogyasztó háztartási és kommunális célú gázfogyasztási hányadát. A korlátozás végrehajtására rendelkezésre álló időtartam legfeljebb 8 óra.

IV. kategória

Kommunális fogyasztók, az V. kategóriában szereplő kommunális fogyasztók kivételével.

V. kategória

Háztartási és a külön jogszabályban meghatározott kommunális fogyasztók.

(Forrás: FGSZ Földgázszállító Zrt.)

Ukrán gázelosztó Mryn falu határában
Ukrán gázelosztó Mryn falu határában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.