Nyolcvanhárom év szívás
Az öreg készülékek cseréjét - így az energiahatékonyságot - népszerűsítő program keretében már megtalálták a legöregebb hűtőgépet (1956, Zil Moszkva), a legöregebb mosógépet (1951, AEG) és az 1930-as évekből származó tűzhelymatuzsálemet.
A hét végén a legöregebb porszívót keresték a Forgó Morgó programban. Mint a szervező, a CECED Magyarország cégvezetője elmondta, sosem volt még ilyen nehéz helyzetben a szakmai zsűri. Mészáros Fanni tájékoztatása szerint a porszívók versenyére több mint 200 nevezés érkezett. Ezekből 25-30 1940-es évjáratúnál idősebbnek jelölte meg a régi családtagot - ezzel alaposan megizzasztva a bírálókat. A külföldi gyárakban is kutatni kellett (például a svéd Electroluxnál és a német Siemensnél), hogy ki lehessen deríteni a régi eszközök pontos korát.
A környezettudatos szemléletet, az energiahatékonyság növelését és az elektronikai hulladékok visszagyűjtését és környezetbarát feldolgozását népszerűsítő Forgó Morgó programot két éve indította el a háztartásigép-gyártó és -forgalmazó vállalatokat tömörítő CECED Magyarország Egyesülés és a legnagyobb hazai elektronikai hulladékok kezelését koordináló szervezet, az Electro-Coord Magyarország Kht. A program része volt egy vásárlási akció is, mely a régi, energiafaló készülékek előre hozott cseréjét ösztönözte. A meghirdetett vásárlási akciókban közel 20 ezer régi, energiafaló készüléket cseréltek le korszerű gépre.
A válság - hangsúlyozták a szervezők - a háztartásigép-szektort sem kerüli el: az év eleje óta csökkenő vásárlóerő, a hitelfeltételek szigorodása miatt tovább szűkül a piac. Az ágazat kifejezett vesztese a krízisnek: a tervezett vásárlásokat is legalább 50 százalékban elhalasztják az emberek.
Mindezek következménye például, hogy október végén az országos hálózattal rendelkező ElektroPont az összes üzletét kénytelen volt bezárni gyenge pénzügyi helyzete miatt. A szektor óriása, a svéd Electrolux is leépít a vártnál jóval kisebb forgalma miatt (a lépéssorozat a magyar üzemeket is érinti majd). A CECED Magyarország tagjainak száma is 13-ról 12-re csökken jövő év január elsejétől, mert az egyik tag anyavállalata a magyarországi tevékenység megszüntetéséről döntött - hangsúlyozza a társaság,
A CECED éppen azért azt szeretné elérni, hogy állami támogatással ösztönözzék a gépcserét Magyarországon. Állításuk szerint ezzel mindenki jól jár. A gyártók és a kereskedők azért, mert az előre hozott vásárlásokkal javulhat a piac, a vásárlók azért, mert kedvezménnyel juthatnak hozzá korszerű gépekhez, amelyek használatával csökken a villanyszámlájuk is. Az állam pedig azért, mert kevesebb energia fogy, és megmaradnak a háztartásigép-piacon a munkahelyek.