Fekete fejezet után zöldjövő a Siemensnél
A gazdasági siker és a klímavédelem egyáltalán nem zárja ki egymást. Különösen a környezetbarát technológiákban mutatkoznak kiváló üzleti lehetőségek - hangoztatta Berlinben Peter Löscher a német fővárosban dolgozó külföldi tudósítókkal találkozva.
A Siemens 72 milliárd eurós éves árbevételéből már most 19 milliárd eurót tesz ki a környezetvédelmi portfólió. A korábban a General Electricet, majd a Merck gyógyszergyártó konszernt irányító osztrák származású csúcsmenedzser megerősítette: "zöldtermékekkel" 2011-ig legalább 25 milliárd eurós éves érbevételt akarnak elérni. Az óriáscég által az idén piacra dobott, klímabarát berendezésekkel 148 millió tonna szén-dioxidot lehetett megspórolni, összességében ennyi káros gázt bocsát ki éves szinten London, New York és Tokió.
Ugyan jelentősen karcsúsítják a vállalati adminisztrációt, az összevonásokkal együtt Siemens az idén világszerte 17 ezer munkahelyet teremtett. Bár a Siemens-részvény árfolyama január óta a felére esett vissza, a német tőzsdeindex, a DAX egyik meghatározó vállalata tartja magát ahhoz, hogy 2009-ben gazdasági okokból nem fog elbocsátani dolgozókat. Löscher részt vett azon az Angela Merkel (CDU) kancellár által a minap összehívott konjunktúracsúcson, amelyen a nagy német konszernek kilátásba helyezték, hogy jövőre tartózkodnak a tömeges elbocsátásoktól.
A Siemenst 2007 júliusa óta vezető Löscher szerint az amerikai és a német hatóságokkal a hét elején kötött, összesen egymilliárd eurós kiegyezéssel végleg le lehet zárni a kenőpénzes ügyeket. A német gazdaság történetének legnagyobb megvesztegetési botrányát a több mint 160 éves múltra visszatekintő vállalat "fekete fejezetének" nevezte. A legfelső menedzsmentjét szinte teljesen kicserélő Siemens nagyon jól járt az amerikai igazságügyi tárcával és tőzsdefelügyelettel kötött, 600 millió eurós alkuval: nem zárják ki az USA-beli közbeszerzésekből, arról nem is szólva, hogy a tengerentúli hatóságok akár 2,5 milliárd dolláros bírságot is kiszabhattak volna. A Siemens adatai szerint világszerte összesen 1,4 milliárd euró vándorolt korrupt kormányzati tisztviselők zsebeibe.