Mély gödörben az ingatlanpiac
Az Ecostat idei éves indexe 44,9 százalék, ami 0,5 százalékponttal meghaladja a 2007-ben mért értéket, de a negyedik negyedéves adatok szerint a piac jelenleg nyolcéves mélypontján áll. Míg az első három negyedévben az index lassú, de folyamatos növekedést mutatott, az év végére a globális pénzpiaci válság begyűrűzött a reálgazdaságba, és az index 41,8 százalékra zuhant.
Ami az egyes piaci szereplők várakozásait illeti, az ingatlanberuházók konjunktúraindexe az év végén 5,3 százalékponttal esett, így szintén a 2001 óta mért eddigi legalacsonyabb értéken áll. A beruházók a jövő év első felében a lakossági lakóingatlan-építés visszaszorulását jelzik, a nem lakossági megrendelőktől pedig a kereskedelmi és szolgáltatási, a művelődési és oktatási épületek, az ipari és egyéb építmények építésének csökkenését várják. Hasonlóan csökkenő, illetve csekély mértékben stagnáló forgalommal és bérlési szándékkal számolnak az ingatlan-forgalmazók is.
A lakosság gyorsan reagált a gazdasági válságot követő pénzügyi megszorításokra és a hitelfeltételek változására, így indexe az utolsó negyedévben mért 12,8 százalékponttal szintén elérte nyolcéves mélypontját. Az elkövetkezendő időszakban a családok hitelfelvételi kedve és lehetőségei is csökkenni fognak, ezáltal várhatóan mind az új ingatlanok értékesítése és építése, mind a használt lakások forgalma visszaesik.
Az önkormányzatok ingatlanfejlesztési indexe az év negyedik negyedévében 2,64 százalékpontot vesztett értékéből. A következő hat hónapban öszszességében kevesebb beruházást, felújítást és közműfejlesztést terveznek, mint az előző fél évben - csökken az oktatási, művelődési intézmények, az igazgatási és irodaépületek felújításának és építésének száma.
A vállalatok ingatlanfejlesztési szándékai továbbra is alacsonyak, érdemi változással középtávon sem lehet számolni. Indexük a negyedik negyedévben 0,64 százalékponttal maradt el az előző negyedévi értéktől, s 35,5 százalékon áll.
Ami az árváltozásokat illeti, 2009-re az ingatlanpiac szereplői 6,8 és 9,9 százalék közötti árnövekedést prognosztizálnak. Legnagyobb mértékben az építőanyagok, az építési-szerelési tevékenységek, a telkek és a tervezési díjak drágulnak majd. A kínálati ár növekedését várók 6-10 százalékos átlagos drágulást jósolnak az egyes ingatlanfajták, elsősorban az új kereskedelmi építmények és az új logisztikai ingatlanok körében. A bérleti díjak terén a legtöbb ingatlanforgalmazó az új lakóépületek, a B és A kategóriás irodák, valamint az új és használt logisztikai ingatlanok esetében vár emelkedést.
Jövőre az új építésű és a használt lakások, illetve házak iránti kereslet összességében várhatóan csökken, a nagy és jó beosztású használt lakások forgalmában stagnálásra lehet számítani. Áremelkedés pusztán néhány kiemelten jó fekvésű, igényes, egyedi tervezésű és építésű ingatlannál várható. Mérséklődik a pesti és a budai zöld övezeti lakások iránti igény, hosszabbodik a kisméretű, használt lakások értékesítési ideje.
Az irodapiaci kereslet az egész ország területén csökken, mint ahogy visszaesik az irodaházak, bevásárlóközpontok és a mezőgazdasági épületek építésére alkalmas telkek forgalma is.
Az új építésű lakások árnövekedése várhatóan meghaladja az inflációt, a kedvezőtlen helyen fekvő, valamint a lakótelepi használt lakások ára nem, vagy csak kismértékben emelkedik. A közepes és az annál alacsonyabb minőségű ingatlanok esetében árcsökkenés várható.