Kifilézik a balatoni halászatot
A megmaradt, többségi állami tulajdonban lévő cég zömében közhasznú tevékenységeket végezne - "mindössze" a Balaton ökológiai egyensúlyának fenntartásáért, a horgászathoz kapcsolódó feladatok ellátásáért lenne felelős. A gazdasági és kereskedelmi tevékenységről szinte teljes egészében a közcélú feladatok ellátására helyeznék a súlyt - értesült a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél (MNV) körvonalazódó tervekről a Népszabadság. Az már a korábbi elképzelésekben is szerepelt, hogy a zalai, a somogyi és a Marcal környéki tógazdaságokat három társaságba szerveznék ki, valamint egy közös cégbe a halfeldolgozást és a -kereskedelmi tevékenységet, majd ezek bizonyos tulajdonrészét eladnák.
Ezzel szemben a mostani megoldás szerint a tógazdaságokat és a halfeldolgozóüzemet értékesítenék. Kormányzati körökből származó információink szerint azért választanák ezt a megoldást, mert így többen érdeklődhetnek. Hogy valóban ez a terv lesz-e az befutó, még bizonytalan, ám úgy tudjuk, ma ez az elképzelés kerül az MNV-t irányító Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elé, s jelentős a terv támogatottsága, így nagy valószínűség szerint meg is szavazzák.
Úgy tudjuk, az MNV-nél előzetes becslések alapján azzal számolnak, hogy az értékesítésből származó árbevétel 2-2,5 milliárd forint lesz, amiből ki lehetne egyenlíteni a BH eddig felhalmozott veszteségeit, s a közhasznú társaság működése is több évre biztosított lenne. A tervekben azonban akad egy bizonytalan pont, mégpedig az, ki üzemeltetné a megtisztított BH-t, azaz kinek kellene a feladataihoz - például az éves lehalászások elvégzéséhez - szükséges pénzügyi hátteret biztosítania. Forrásunk szerint erről tárcaközi egyeztetéseken döntenének, de az is elképzelhető, hogy ezt a feladatot a jelenlegi kisebbségi tulajdonos Balatoni Fejlesztési Tanács (BFT) kapná meg.
Amennyiben az NVT ma ezt a forgatókönyvet elfogadja, január végén meg is kezdődhetne a privatizációs eljárás, s április közepére már döntés is születhetne az új tulajdonosokról. Az eljárást az MNV-nél azért is szeretnék siettetni, mert állításuk szerint így lehetne a leggyorsabban stabilizálni a BH működését. Az idei tervekben 13,7 millió forint nyereség szerepelt, ehhez képest a jelenlegi adatok szerint közel 180 milliós veszteség jön össze, amit közpénzből kell finanszírozni.
Forrásunk szerint a 169 alkalmazottból 57 maradna a BH-nál, míg a többiek a privatizált üzemegységeknél folytatnák a munkát. Foglalkoztatásukat a megvétel feltételéül szabnák az új tulajdonosoknak.