Mindenkit a fedélzetre szólít a német kancellár
- Közös felelősséget viselünk a németországi munkahelyek megőrzése érdekében - mondta Merkel a konkrét programok helyett egyelőre inkább csak közös gondolkodást demonstrálni hivatott válságkezelő csúcs kezdetén.
A helyzet aggasztó, jó nevű gazdasági szakértők azon vitatkoznak, hogy a visszaesés két- vagy négyszázalékos lesz Európa vezető gazdasági hatalmában. A 2009-es szuperválasztási évben a munkanélküliek száma a mostani hárommillióról akár több mint 3,6 millióra nőhet - jósolta Frank-Jürgen Wiese, a Szövetségi Munkaügyi Hivatal vezetője a müncheni Focus hírmagazinban.
A berlini találkozó előtt már kiderült: a meghívottak készek összefogni, igaz, mindenki másban látja a megoldást. A szakszervezetek nagy állami és munkahelyeket védő beruházásokat sürgetnek, a munkaadók a szociális terhek csökkentését pártolják, illetve azt, hogy a bankok "induljanak be", nyújtsanak ismét hiteleket a kis- és közepes vállalatoknak. A Német Ipari Szövetség (BDI) felmérése szerint a cégek harmadát sújtja a hitelezés visszafogása, pedig a nagykoalíciós kormány már másfél hónapja tető alá hozta a bankoknak szabad mozgásteret biztosító, 500 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagot.
Míg a recesszió elleni csodafegyverként a CDU/CSU soraiból is többen azonnali adócsökkentést sürgetnek, Merkel, valamint szociáldemokrata pénzügyminisztere, Peer Steinbrück kategorikusan kizárja ezt a megoldást. A kancellár ugyanakkor a minap elfogadott 23 milliárd eurós, konjunktúraélénkítésre szánt csomag után nyitott egy másodikra is. Németországnak és vele együtt Európának különösen akkor kell majd lépnie, ha Barack Obama új amerikai elnök beiktatása után valóban egy nagy, a New Deal óta nem látott kormányzati pakkal rukkol elő.